Dodik odbacuje uspostavljanje jače države: Politička paraliza u BiH trajaće mjesecima!

0

izbori2010Današnje dnevne novine u Švicarskoj donose priču o BiH i o tome da stotinu dana nakon izbora, ta “kompleksna” država još uvijek nema vladu.

“Neue Zürcher Zeitung” (NZZ) navodi da u biti niko nije ni očekivao da će u kompleksnoj državi Bosni i Hercegovini brzo doći do formiranja vlade, ali da se ipak javlja nestrpljenje zbog toga što ne postoji nikakav politički napredak. NZZ toj konstataciji dodaje i da bi ta politička “paraliza, prema ocjeni posmatrača, mogla potrajati još mjesecima. Ono što je pritom svojstveno toj blokadi je da nedostatak egzekutive i legislative na državnom nivou gotovo ništa ne mijenja kad je u pitanju politički status quo”, navodi NZZ.

Ovaj list tako dalje objašnjava da je u Bosni i Hercegovini, za razliku od entitetske, vlast na državnom nivou ionako slaba, ali “ako je Bosni i Hercegovini stalo do integracije u NATO u EU, onda se nameću ipak reforme koje se samo mogu zaključiti na državnom nivou. Stoga je neophodno da se stranke saberu i formiraju nacionalnu vladu. Do sada je, naime, samo na entitetskom nivou u Republici Srpskoj (RS) formirana vlada, što ustvari ima veze sa stranačkopolitičkom i etnički homogenom strukturom RS-a. Na državnom nivou su stvari dosta kompleksnije. Tu SNSD, stranka koja sebe gleda primarno kao zastupnika srpskih interesa, ima egzaktno isti broj mandata kao i najjača stranka u Federaciji – SDP, Zlatka Lagumdžije, koja se predstavlja kao multietnička. Koaliciju ove dvije stranke naposljetku sprječava zahtjev SDP-a da se prije formiranja jedne alijanse prvo definišu zajednički reformski ciljevi, znači neka vrstu programa vlade. Ali jedan takav program, čiji je izgleda cilj uspostavljanje jače države, odbacuje Dodik. U tome ga podržavaju dvije najveće hrvatske stranke, koje takođe zahtijevaju više decentralizacije i stvaranje jednog vlastitog, hrvatskog entiteta. Prije svega u RS ne žele da čuju o jačoj i efikasnijoj državi, naročito zbog toga što se strahuje da bi tako uslijed bošnjačke većine u zemlji mogli biti pritisnuti uza zid”, piše NZZ.

Taj odbrambeni stav iz RS ovih se dana ogledava i u nanovo rasplamsanom sukobu između Milorada Dodika i visokog predstavnika, Valentina Inzka, piše dalje ovaj list. NZZ se pritom osvrće na Inzkovo poništenje Zakona o statusu državne imovine RS dok Ustavni sud BiH ne donese odluku o ovom pitanju.

“U toj visokokompleksno organizovanoj multietničkoj državi ostaje nejasno koji nivo u državi je zadužen za rješavanje imovine javnih institucija kao što su vojni objekti, škole ili muzeji. Nerazjašnjeno pitanje imovine godinama predstavlja ne samo prepreku za privlačenje investitora, kako iz zemlje, tako i inostranstva, nego je i međunarodna zajednica povlačenje visokog predstavnika povezala sa sporazumnim rješavanjem tog problema”, zaključuje NZZ.

 

Dw/24sata.info

Leave a Reply