Cardona: Nije pošteno suditi samo o jednoj stranačkoj platformi
Nije pošteno suditi o samo jednoj platformi političkih stranaka, kada postoji druga grupa stranaka koja pokušava napraviti većinu, izjavio je u intervjuu za “Dnevni avaz” ambasador Italije u BiH Rejmondo de Kardona (Raimondo de Cardona).
Prema njegovim riječima, Italija pomno prati situaciju u BiH i želi vidjeti uspostavu snažne vlasti, sposobne da realizira evropsku perspektivu naše države, ali se ne želi miješati u proces formiranja većine.
De Kardona najavljuje i današnju posjetu zamjenika šefa diplomatije Italije Alfreda Mantika (Mantico) prilikom koje će visoki zvaničnik iz Rima razgovarati s političarima i zvaničnicima.
Spor proces
Kako vidite proces uspostavljanja vlasti u BiH nakon oktobarskih izbora?
– Proces nije brz koliko bismo željeli. Uvijek je teško za strane diplomate da govore političarima šta da rade. U principu, to treba prepustiti domaćoj dinamici. Shvatam da kompleksnost bh. sistema, koji je napravljen u Dejtonu, za šta je međunarodna zajednica odgovorna, ne dozvoljava da izbori u BiH proizvedu rezultate brzo kao u drugim zemljama. Ipak, postoji razlog zbog kojeg smatramo da je sve moglo biti brže. Volio bih više praktičnog, a manje taktičkog pristupa. Evropska perspektiva je prioritet i Italija to snažno zagovara. Što duže bude trajalo formiranje državne vlasti teže će biti nastaviti s poslom u procesu integracije u Evropsku uniju i zbog toga smo zabrinuti.
Smatrate li Vi da je platforma četiri stranke, SDP-a, SDA, HSP-a i NSRzB-a, dobar početak, kako je to nedavno rekao američki ambasador u BiH Patrik Mun (Patrick Moon)?
– Mislim da bi presuđivanje o jednoj platformi, kada postoji i druga grupa stranaka koje isto predlažu i pokušavaju napraviti većinu, bilo nepošteno. Ima sigurno interesantnih stvari u platformi te četiri stranke, ali ja bih volio da govorimo i sudimo o široj slici, kada se vide svi prijedlozi. Više bih volio da imam šansu da vidim sintezu stavova šire grupe stranaka.
Vi, vjerovatno, nemate svoje favorite niti omiljene koalicije, ali kakvu biste vlast Vi preporučili?
– Nemam svoje favorite. Volio bih vidjeti vlast koja ima čvrstu većinu u parlamentima i koja može provesti reforme koje BiH tako očajnički treba, a koje su bazirane na evropskoj platformi. Jedino me to interesira, a ne imena stranaka ili ko je tu ili ne. Bilo bi i nepošteno od mene da se u to miješam.
Uloga Njemačke
Kako komentirate aktuelnu inicijativu i aktivnost zvaničnog Berlina u vezi sa BiH?
– Sve inicijative koje stimuliraju razgovore između lokalnih lidera o reformama su korisne. Kada takva vrsta inicijative dolazi od velike evropske zemlje, onda je još bolje. Zato je ona dobrodošla, nadam se da će ova i druge inicijative dobro doći kako bi se podstakla debata o reformama. Važno je zato što ponovo naglašava potrebu koja se osjeća u EU, za hitnim rezultatima u BiH. Zato, siguran sam da je to pozitivan doprinos zajedničkim naporima cijele Unije.
Je li to povezano s diskusijom unutar EU o pojačanom angažmanu u BiH?
– Na neki način jeste, iako mislim da se radi o dva odvojena procesa, ali je sve dio iste slike. Italija je uvijek podržavala razvijanje jake Delegacije EU i jače uloge u BiH. Dokument koji su o toj ojačanoj ulozi ponudili komesari Ketrin Ešton (Catherine Ashton) i Štefan File (Stefan Fule) ima podršku Italije. Nadamo se da će se svi ti elementi na koncu sabrati u zajedničku sliku u kojoj će BiH dobiti snažnu vladu i realizirati svoju evropsku perspektivu.
Čvrsta većina
Može li se, prema Vama, vlast u BiH formirati bez dvije najveće hrvatske stranke, HDZ-a BiH i HDZ-a 1990?
– Neću izražavati stavove koji promoviraju jednu ili drugu stranku. Kao što sam rekao, treba nam čvrsta većina, koja jasno predstavlja sva tri naroda. Izazovi koji vas čekaju su veliki i treba nam čvrsta većina.
Avaz