Terorizam se ne smije povezivati s bilo kakvom religijom

0

Jean-Paul_LabordeTerorističkih napada trenutno najviše u Pakistanu, Jemenu, Iraku… U BiH se više treba raditi na preventivnim mjerama.

Ljudi misle da je terorizam nešto daleko, da im nije blizu. No, mora se razumjeti da je svakog trenutka prisutna prijetnja od napada. Ne treba misliti da je to problem eventualno zapadne Evrope, kaže Žan-Pol Labord (Jean-Paul Laborde), predsjedavajući Operativne grupe UN-a za antiterorizam (CTITF)..

Razmjena informacija

– Teroristi su trenutno najaktivniji u Pakistanu, Jemenu, Iraku… Dakle, svuda je moguće da se to desi. Stoga se i na jugoistoku Evrope mora razumjeti da takva prijetnja postoji.Ne možemo reći da smo bilo gdje u svijetu, u bilo kojoj regiji u potpunosti zadovoljni provedbom globalne strategije za borbu protiv terorizma – ističe Labord.

Kako se ta UN-ova strategija provodi u BiH, odnosno u našem regionu?

– Počelo se raditi na tome, globalna strategija pokušava se prenijeti u regionalne, odnosno državne. Prerano je govoriti koliko je to do sada uspješno. No, više se treba baviti preventivnim mjerama – obrazovanjem, međureligijskim dijalogom…

Kako ocjenjujete saradnju zemalja jugoistočne Evrope u borbi protiv terorizma?

– Postoje konkretni koraci, razmjena iskustava i informacija među zemljama. Ova regija na neki način je laboratorij. Poredeći je s nekim drugima, postoji ogroman napredak, to je vidljivo.

Kolika je trenutno opasnost od terorizma, je li ona u porastu ili se smanjuje?

– To ne mogu prognozirati, ali akcije sigurnosnih agencija Velike Britanije, Njemačke i Francuske, koje vidimo posljednjih sedmica, ulijevaju nadu. Agencije danas imaju sofisticiraniju opremu, bolje znanje i sposobnosti nego ranije i u stanju su da prije dođu do dobrih informacija i spriječe teroriste ili obavijeste građene o opasnosti.

Objava tajni

Ovih dana cijeli svijet bruji o Wikileaksu. Predstavljaju li objave povjervljivih dokumenata prijetnju sigurnosti u svijetu?

– To je dobro pitanje, ali je odgovor prilično težak. Objavljivanje dokumenata eventualno može stvoriti probleme između nekih država. Također, problem može predstavljati i to što neki pojedinci koji su radili na nekim pozicijama više nisu zaštićeni kao što su bili. No, ova situacija pokazuje nam da ništa nije tajna, ni naš privatni ni poslovni život. Zato moramo biti pažljivi dok pišemo, govorimo…

Ekstremizam nema religiju

– Bitno je reći da terorizam nema religiju. Terorizam, odnosno ekstremizam ne smije se povezivati s bilo kakvom religijom. Stoga, primjerice, i tokom sastanaka s medijima pokušavamo napraviti podsticaj, dobro okruženje, atmosferu u kojoj trebamo djelovati svi zajedno, jedni drugima trebamo biti podrška.

D.a.b.

Leave a Reply