RS: Pravno nasilje nad ustavnim poretkom.

0

karta-rsBošnjacima uskraćena prava
Na šest čelnih funkcija u sudskoj, izvršnoj i zakonodavnoj vlasti sada nema niti jednog Bošnjaka. Bošnjaci u Republici Srpskoj, institucionalno gledajući, više nisu konstitutivan narod. Nisu ni manjina. Loše predstavljanje i nezainteresiranosti lidera, koji se na razne načine decenijama drže na vlasti, ovaj narod su doveli, ponovo u poziciju žrtve.

Žrtve stranačkih lidera

„Mi smo žrtve nemogućnosti dogovora oko vlasti na državnom nivou“, otvoreno kaže potpredsjednik Narodne skupštine RS-a Ramiz Salkić.

Na čelo Vijeća naroda RS-a u ponedjeljak je izabran Srbin Momir Malić, dok su  Zoran Lipovca i Miroslav Mikeš , Hrvat i predstavnik ostalih izabrani za potpredsjedavajuće ovog tijela. Bošnjački delegati nisu ni glasali, jer je SNSD odbio dati podršku njihovom kandidatu Mirsadu Đapi, uprkos tome što je ova pozicija morala pripasti Bošnjaku. Naime, na šest čelnih funkcija u sudskoj, izvršnoj i zakonodavnoj vlasti sada nema niti jednog Bošnjaka.

Predsjednici Ustavnog i Vrhovnog suda su Hrvati, predsjedavajući Vijeće naroda i uskoro i zvanično premijer RS-a su Srbi, dok su predsjedavajući narodne skupštine i glavni tužilac RS-a iz reda ostalih. Bošnjaka nema nigdje.

“Ismijavanje institucije”

“Cijela institucija Vijeća naroda je ismijana ovakvim načinom izbora rukovodstva. Ova institucija je zamišljena tako da štiti interese konstitutivnih naroda i ostalih. Međutim, političko nasilje je dovelo do toga da su pripadnici jedne stranke (SNSD op. a.) odlučujući u tri kluba Srba, Hrvata i ostalih, promijenili logiku instituta Vijeća naroda. Samim tim je prekršen Ustav RS-a”, kaže ekspert za ustavno pravo Kasim Trnka.

On dodaje da je posljedica toga to da Bošnjaka nema na čelnim funkcijama što je ponovo kršenje Ustava. “Radi se o klasičnom pravnom nasilju nasilju nad ustavnim poretkom, jer su jednom narodu potpuno uskraćena prava”, ističe Trnka.

Predstavnici Kluba Bošnjaka u Vijeću naroda RS-a najavili su žalbu Ustavnom sudu tog entiteta, a moguće je da se u cijelu priču uključi i Predsjedništvo BiH, pa da sve završi pred državnim Ustavnim sudom. O tome, kako saznajemo, razmišljaju obezglavljeni kadrovi SDA.

Međutim, to će teško promijeniti činjenicu da su Bošnjaci žrtve svojeg lošeg vodstva, ali i pravnog nasilja koje provodi stranka Milorada Dodika.

Neustavni ustavni sud

„Ustavni sud RS-a ima neustavan poslovnik i njegov rad je dobro poznat. Žalbe Bošnjaka tamo do sada nisu prolazile, a ni u ovom slučaju nisam optimista“, kaže Ramiz Salkić.

Situacija se teško može promijeniti, jer je gotovo nemoguće da SNSD odjednom promijeni svoj stav i razriješi dužnosti svog čovjeka i ustupi ga Bošnjaku kojeg nudi klub toga naroda.

Na kraju zadovoljni mogu biti zamo vlašću zaslijepljeni lideri. Dodik apsolutizmom u RS-u, a Lagumdžija i Tihić, svojom podjelom kolača. Narod koji zna izabrao je da bude čovjek u samo jednom dijelu BiH. Entiteska linija postaje sve tvrđa.

Avaz

Leave a Reply