Rastu napretosti na Kosovu nakon izbora
Na Kosovu u ponedjeljak rastu napetosti, dok se očekuje objava rezultata izvanrednih parlamentarnih izbora održanih u nedjelju na koje je izašlo manje od 50 posto registriranih birača.
Agencije koje su provodile izlazne ankete kažu da je bilo nepravilnosti, a tri političke stranke optužuju za izbornu prevaru.
Parlamentarni izbori održani su godinu dana prije planiranog roka, nakon razlaza koalicije Demokratske stranke Kosova (PDK) i Demokratske lige Kosova (LDK).
Prema izlaznim anketama s 31 posto glasova pobijedio je PDK, kojemu je na čelu premijer Hašim Thaci.
"Ovo je bilo glasovanje za europsko Kosovo, referendum građana o našoj dobroj vladavini", rekao je Thaci.
LDK, koji vodi gradonačelnik Prištine Isa Mustafa, na drugom je mjestu s osvojenih oko 25 posto glasova. Mustafa je rekao da će priznati samo rezultate Središnje izborne komisije.
Radikalna nacionalistička stranka Pokret za samoopredjeljenje na trećem je mjestu sa 16 posto glasova birača, prema izlaznim anketama, a Savez za budućnost Kosova (AKK) na četvrtom s osvojenih 12,5 posto glasova.
Blerim Kuci iz AKK-a kaže da je njegova stranka "duboko zabrinuta" zbog nepravilnosti i manipulacija. "Imamo dokaze o višestrukom glasovanju i glasanju mrtvih ljudi", rekao je Kuci dodajući da će pričekati službene rezultate prije nego što "poduzmu bilo kakve akcije".
Albin Kurti, čelnik Pokreta za samoopredjeljenje, optužuje da su stranački aktivisti bili zaključani na jednom biračkom mjestu, a na drugima pretučeni.
Unatoč tim kritikama, Evropska unija pozdravila je "mirnu i urednu" provedbu parlamentarnih izbora na Kosovu, pozvala na brzo formiranje vlade i na što brži početak dijaloga sa Srbijom.
"Čestitamo narodu Kosova na izborima 12. prosinca i na mirnom i urednom načinu na koji je uglavnom provedeno glasovanje", kaže se u poruci visoke predstavnice za vanjsku i sigurnosnu politiku Catherine Ashton i povjerenika za proširenje Štefana Fuelea.
Predstavnici Evropskog parlamenta koji su nadgledali izbore ocjenjuju izbore pozitivno, iako napominju da imaju dojave o nepravilnostima.
"Našem su izaslanstvu prijavljene ozbiljne pritužbe koje se odnose na dvije općine", izjavila je Doris Pack, zastupnica u Evropskom parlamentu i članica evropske promatračke misije.
Dvadeset sati nakon zatvaranja birališta, Centralna izborna komisija objavilo je samo da je na izbore izašlo 47 posto od 1,6 miliona upisanih birača.
Prema podacima komisije, na prvim izborima od proglašenja neovisnost Kosova u februaru 2008. godine glasalo je 47,8 posto ili 779.000 birača. Na parlamentarnim izborima 2007. godine glasalo je 42,4 posto birača.
"Centralna izborna komisija nije ta koja ocijenjuje izlaznost, no ovo je zadovoljavajuća izlaznost. Ona pokazuje da je biračko tijelo bilo zainteresirano za glasanje i ne vjerujem da ima mjesta za nezadovoljstvo", rekla je Valdete Daka, predsjednica izborne komisije.
Koalicija nevladinih organizacija "Demokracija na djelu" pozvala je političke stranke da ne proglašavaju pobjedu prije nego Centralna izborna komisija ne objavi službene rezultate.
Analitičari izbore ocjenjuju pozitivno i upozoravaju da će se nova vlast suočiti s velikim izazovima, prije svega s pregovorima s Beogradom, privatizacijom i ekonomskim reformama.
Nacional