“Vještačka oplodnja u BiH moguća samo na kredit”
Bračni parovi u BiH, koji imaju problema sa sterilitetom, a kojih prema nezvaničnim podacima ima 15 posto, uglavnom su prepušteni sami sebi, pa su prinuđeni podizati kredite kako bi platili vantjelesnu oplodnju.
I dok u zemljama regiona država plaća od tri do šest pokušaja vještačke oplodnje, Federacija BiH plaća oplodnju osobama sa invaliditetom.
Međutim, u RS situacija je nešto povoljnija. Nada Tešanović, poslanica SNSD-a u Narodnoj skupštini RS za San kaže da su bračni parovi u prethodnom periodu imali mogućnost jedanput ići na vantjelesnu oplodnju, a sada sa sumom od 400.000 maraka, koja je odobrena u budžetu, omogućen im je i drugi pokušaj.
"Pretpostavljam da to nije dovoljno, ali možda će se u rebalansu budžeta izdvojiti još sredstava, pa da sve žene koje se jave naredne godine, mogu računati na dva pokušaja vantjelesne oplodnje. Inače u RS-u se za vještačku oplodnju godišnje prijavi oko 200 parova, koji podnose molbu Fondu zdravstvenog osiguranja, a Komisija odobrava sredstva", kaže Tešanović. Ona pojašnjava da je Udruženje, između ostalog navelo i da su neki podizali kredite da bi mogli doći do sretnog roditeljstva. Tešanović smatra da se moraju pronaći sredstva za takve parove, jer se novac troši na raznorazne načine. Senad Mehmedbašić, naglašava da je finansiranje vještačke oplodnje gorući problem "Ti parovi nemaju podršku države. Nije donesen novi zakon o vantjelesnoj oplodnji, a u aktuelnom zakonu nema toga što danas nauka nudi u medicini i ginekologiji i to je odmah hendikep. To je jedan problem i za pacijente i za nas koji se time bavimo. Osim toga nema ni nagovještaja da će kod nas nešto zaista napraviti", za San kaže Mehmedbašić.
Jedino postoji takozvani paket osnovnih prava, u kome je rečeno da će se plaćati dva pokušaja vantjelesne oplodnje. Međutim, taj paket je već prije dvije tri godine ugledao svjetlo dana, a u praktičnom smislu ne postoji nikakva podrška Zavoda zdravstvenog osiguranja FBiH tim porodicama. Vantjelesna oplodnja zavisi od mnogo faktora, a uspješnost postupka kreće se oko 30 posto u svakom pokušaju.
"Vantjelesna oplodnja u BiH košta 2.000 KM, u Sloveniji 2.200 eura, a u Austriji 2.800 eura. Tome treba dodati lijekove koji koštaju koliko polovina postupka. U našim okolnostima za prosječnu dob pacijenta potrebno je oko 3.000 maraka za jedan pokušaj", precizira Mehmedbašić.
Novka Agić, direktorica Zavoda zdravstvenog osiguranja FBiH, za "San" kaže da plaćaju vantjelesnu oplodnju samo za osobe sa invaliditetom.
"Mi smo prvobitno plaćali samo stradalnicima rata, a onda je prošireno i na osobe sa invaliditetom. Nismo ograničili koliko puta mogu ponoviti postupak", kaže Agić.
24sata.info