Osjetljiva faza postojanja planete
Klimatske promjene indirektno će odnositi skoro miolion života i nanositi štetu od 157 milijardi dolara godišnje do 2030. godine, objavljeno na razgovorima koji se u meksičkom Kankunu vode pod okriljem UN.
Najveća tragedija dešavaće se u pedesetak najsiromašnijih svjetskih zemalja, a SAD će platiti najveću ekonomsku štetu, navodi se u izvještaju humanitarne nevladine organizacije DARA, iz Madrida, i koalicije ostrvskih zemalja i država koje su najviše ugrožene promjenama klime.
U studiji je procijenjeno kakve će posljedice gobalno zagrijavanje imati u 184 države svijeta u oblastima zdravlja, elementarnih katastrofa, gubitka ljudskog staništa i ekonomskog stresa.
Zemlje koje će biti najteže pogođene, uključujući Indiju, ujedno su one koje najmanje doprinose klimatskim promjenama, navodi se u izvještaju.
Više od polovine godišnjeg ekonomskog gubitka od 157 milijardi dolara dešavaće se u industrijski razvijenim zemljama na čelu sa SAD, Japanom i Njemačkom.
Salimul Hak, istraživač Međunarodnog instituta za prirodnu sredinu i razvoj, sa sjedištem u Londonu, kaže da ovi zaključci ukazuju na neophodnost preduzimanja odbrambenih mjera protiv klimatskih promjena odmah, a ne kasnije.
“Sada ulazimo u veoma osjetljivu fazu postojanja ove planete i postojanja čovječanstva”, rekao je Hak na konferenciji za novinare.
Srna