Obraćanje predsjedavajućeg Predsjedništva BiH

0

nebojsa_radmanovicSARAJEVO – Predsjedavajući Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović obratio se prisutnim na Samitu šefova država članica OSCE-a u Kazahstanu te ih je izvijestio o stanju u BiH.

Govor prenosimo u cijelosti: – Činjenica da je prošlo jedanaest godina od posljednjeg samita OSCE-a na najvišem nivou govori u prilog značaja ovog našeg okupljanja.

To znači da smo došli do one tačke koja zahtijeva stratešku viziju i odlučnu kolektivnu akciju za budućnost naše organizacije i sigurnosti OSCE regije i svijeta.

Dozvolite mi da vas informišem o razvoju političkih prilika u BiH i ostvarenom napretku u proteklom periodu, čemu doprinosi i članstvo BiH u OSCE-u.

BiH predstavlja pozitivan primjer u OSCE regiji, djelovanja međunarodne zajednice u izgradnji mira, postratnoj tranziciji i demokratskoj obnovi sigurnog okruženja i međunacionalnog povjerenja u jednoj višenacionalnoj i složenoj zemlji.

Prije mjesec BiH je uspješno organizovala i provela šeste izbore od rata, koje su Misija OSCE-a i druge međunarodne organizacije ocijenile najvišim ocjenama. Posljednji izbori izraz su spremnosti zemlje i građana da se nastavi putem demokratskog napretka prema sigurnom i stabilnom političkom poretku i ekonomski održivoj zajednici.

Ove godine navršilo se petnaest godina od kraja rata i potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma za BiH. Opštim okvirnim sporazumom za mir u BiH posebnu ulogu dobila je Organizacija za evropsku sigurnost i saradnju kao jedna od organizacija uključenih u osiguranje trajnog mira i postkonfliktni oporavak zemlje.

Danas, petnaest godina poslije, sa zadovoljstvom možemo reći da smo u najvećoj mjeri uspjeli ostvariti osnovne ciljeve i nastojanja tvoraca Dejtonskog mirovnog sporazuma i ispuniti nade i stremljenja naroda i građana BiH.

Dejtonski mirovni sporazum predstavlja, u novijoj istoriji svijeta, primjer sporazuma koji je uspješno implementiran i koji daje nadu za budućnost. Poseban doprinos Organizacija za evropsku sigurnost i saradnju u BiH dala je u područjima demokratizacije, zaštite ljudskih prava, obrazovanja i stvaranja sigurnog okruženja i saradnje.

Ovo je prilika da zahvalim OSCE-u za doprinos postratnoj obnovi i stabilizaciji političkih prilika u BiH. Udruženim naporom međunarodne zajednice i domaćih vlasti BiH je implementirala većinu elemenata iz Dejtonskog mirovnog sporazuma, pokrenula i završila druge reforme u različitim područjima u okviru društvene transformacije i ekonomske tranzicije.

U toku su reforme i promjene koje predstavljaju ispunjavanje uslova za podnošenje aplikacije za sticanje kandidatskog statusa za Evropsku uniju, zatvaranje Ureda visokog predstavnika i njegovu eventualnu transformaciju.

Pored toga, otvoren je politički proces i pokrenut parlamentarni postupak za usklađivanje Ustava BiH s Evropskom konvencijom o ljudskim pravima i implementaciju Odluke Evropskog suda za ljudska prava iz Strasbourga.

Kao rezultat povoljnog razvoja političkih i sigurnosnih prilika u BiH, i NATO i EUFOR su u proteklom periodu smanjili svoje snage u BiH i redefinisali svoj angažman.

BiH je najbolji primjer vrijednosti i djelotvornosti integralnog koncepta OSCE-a u sve tri njegove dimenzije: političko-vojnoj, ekonomskoj i humanitarnoj. Danas se sve zemlje zapadnog Balkana nalaze na određenom nivou napretka prema Evropskoj uniji.

U ovom trenutku BiH zaostaje za svojim susjedima, ali s dobrim izgledima da ubrza ove procese. Sve promjene u BiH u budućnosti moraju biti zasnovane na vladavini prava, daljoj izgradnji međunacionalnog povjerenja i pomirenja kojim bi se smanjile međuetničke napetosti i osigurao trajni mir i održiv ekonomski razvoj.

Živimo u svijetu u kome se novim sigurnosnim prijetnjama možemo suprotstaviti samo zajedničkom kolektivnim akcijama, koje ne mogu biti prevaziđene naporima pojedinačnih zemalja. Cilj naših zemalja i OSCE-a u cjelini je prevencija protiv zajedničkih prijetnji i opasnosti i izgradnja sveobuhvatne i trajne sigurnosti za sve.

Prioritetne potrebe BiH unutar OSCE-a u budućnosti i dalje ostaju borba protiv terorizma, kontrola naoružanja, zaštita ljudskih prava i manjina te borba protiv trgovine ljudima, korupcije i svih oblika kriminala. Sva nastojanja koja idu za tim da podignu stepen efikasnosti i rada OSCE-a i pojačaju njegovu afirmaciju i promociju u spektru međunarodnih asocijacija koje doprinose miru, razvoju i sigurnosti u vlastitoj regiji i svijetu, predstavljaju naš strateški interes.

OSCE sa svojih 56 članica predstavlja dovoljno širok i kredibilan forum za iskazivanje i zaštitu neposrednih interesa BiH, kao ravnopravne države članice, koja na ravnopravnom osnovu učestvuje u dijalogu o evropskoj sigurnosti i saradnji.

U formatu OSCE-a svaka zemlja zadržava aktivan odnos, baziran na vlastitom interesu, što donosi niz prednosti u političkom i diplomatskom predstavljanju i omogućava rješavanje konkretnih svojih i zajedničkih otvorenih pitanja s drugim zemljama. Iz tog razloga potrebno je u budućnosti dosljedno održati već potvrđeni kapacitet OSCE-a kao međunarodna organizacija s dominantnim oblikom saradnje na međudržavnom nivou.

Kao zemlja koja se nalazi na još nestabilnom prostoru zapadnog Balkana, BiH prepoznaje i podržava OSCE-a kao forum i organizaciju s izvornim mandatom za ranu prevenciju svih konflikata.

BiH je spremna da aktivno doprinosi ranoj prevenciji sukoba i neutralisanju situacija koje mogu prouzrokovati konflikte na prostoru OSCE-a, kako zbog vlastite institucionalne izgrađenosti i spremnosti, tako i zbog iskustva koje nosi iz vremena tragičnog sukoba u zemlji.

Suočeni sa svim posljedicama tragičnog sukoba na prostoru bivše Jugoslavije, smatramo svojom obavezom i odgovornošću pružiti podršku i aktivno učestvovati u aktivnostima OSCE-a u ranom sprječavanju svih oblika sukoba ili situacija koje mogu dovesti do sukoba na bilo kojem stadiju.

Očekujem da i ovaj najviši samit OSCE-a otvori novi prostor za dugoročnu saradnju zemalja članica i donese nove važne odluke kojima će se ta saradnja omogućiti. BiH podržava zajedničke inicijative zemalja članica koje idu za tim da izgradi viši nivo povjerenja u Evropi, jačanje sigurnosti, preciziranje novih procedura u radu i veću transparentnost rada organizacije, rekao je Radmanović.

Vijesti.ba

Leave a Reply