O vremenu, o iluziji, o Planku
IslamBosna.ba – Šta je vrijeme, te da li je ono beskonačno malehno, ili pak, ima neka gornja ili donja granica? Pročitajte par interesantnih pitanja o vremenu, te još interesantnije odgovore.
Da li je vrijeme stvarnost ili iluzija?
Različiti mislioci, od davnih grčkih filozofa, te kroz kvantnu kozmologiju, do teorije o vječnoj inflaciji kosmosa, su nazivali vrijeme jednom iluzijom. Za njih, percepcija prolaska vremena od jednog trenutnog momenta do drugog je samo rezultat naše psihe, tako da je sve što je stvarno ili istinito, stvarno i istinito zauvijek.
Vjerovanje da se stvarnost nalazi u bezvremenskom postojanju istine, a ne u sklopu događaja koje nam naša percepcija pokazuje, može imati svoju podlogu naučnom argumentacijom.
Pokušaji da se kvantna teorija proširi na kozmologiju, da obuhvati čitav kosmos i ne samo jedan dio njega, često su obuhvaćeni jednačinama koje predlažu da vrijeme izlazi iz bezvremenske stvarnosti. Ipak, ovi pokušaji doživljavaju probleme, i tehničke i konceptualne, koji su još komplikovaniji nego čime se teoretičari susreću u kvantnoj teoriji.
Nekoliko novosti u istraživanju kvantne gravitacije su pokazali da se naše četverodimenzionalno prostor-vrijeme samo dobija u verziji teorije u kojoj je vrijeme kao vrijeme stvarno i koje ne proizilazi iz bezvremenske realnosti. To govori da vrijeme, ne samo da je stvarno, nego je to i jedini aspekt stvarnosti koji doživljavamo direktno kao fundamentalni, odnosno ne kao nešto što se rađa iz nečeg drugog.
Koje je najmanje mjereno vrijeme?
Najkraći mogući vremenski period je izveden iz mjerne dužine zvane Plankova dužina. Tada prostorne dimenzije postaju toliko malehne da dolazi do kraha zakona klasične fizike i uspona kvantnih efekata. Veličina o kojoj govorimo je oko 1.6 x 10-35 m. Iz ovoga, fizičari govore o najkraćem teoretskom vremenu kao o vremenskom intervalu u kojem foton prelazi Plankovu dužinu, odnosno 0.5 x 10-43 sekundi.
IslamBosna.ba