Naredne godine BiH ispunjava posljednji uslov za NATO
Ministar odbrane BiH Selmo Cikotić kaže kako je zadovoljan reformom Oružanih snaga BiH, koje ovih dana obilježavaju pet godina postojanja, kada se uzme u obzir činjenica da je tokom njenog provođenja bilo više političkih opstrukcija nego pomoći.
Ministar Cikotić u intervjuu za RSE kaže kako smatra da bi BiH mogla iduće godine ispuniti i posljednji uslov za članstvo u NATO savezu.
RSE: Jeste li zadovoljni reformom odbrane u proteklih pet godina, odnosno četiri koliko ste ministar?
Cikotić: U kontekstu realnog društvenog i državnog ambijenta u kome je reforma odbrane realizirana imamo puno razloga biti potpuno zadovoljni iako možemo reći da su određeni aspekti mogli biti i bolje realizirani. Međutim, u realnoj analizi možemo prepoznati i više mogućnosti da se dobar dio tih promjena i reformi mogao odigrati znatno lošije, tim prije što smo vrlo često u situacijama kad smo trebali imati, ili smo očekivali, podršku drugih državnih i društvenih struktura imali otpore. Iz tih razloga mislim da odbrambene strukture BiH imaju puno razloga biti ponosne na ono što su postigle u proteklih pet godina i što su stvorile jednu vrstu društvenog modela kako vršiti reforme u BiH.
RSE: Pitanje državne imovine ostalo je neriješeno. Međutim, znamo da je to političko pitanje. Kada je, po vama, realno očekivati da se ovo pitanje riješi s obzirom da bez toga Bosni i Hercegovini nema ulaska u NATO savez?
Cikotić: Nakon što se u potpunosti implementiraju izborni rezultati, formiraju svi nivoi strukture vlasti, ja očekujem da će to već u prvoj polovini naredne godine biti jedno od prvih pitanja kojim će se novoformirana vlast baviti. I ja očekujem da će prije septembra iduće godine to pitanje biti riješeno i da će u septembru BiH ući u prvi godišnji nacionalni plan i konzumirati MAP na način koji će predstavljati dodatni kvalitet i doprinos napretku BiH prema NATO-u.
RSE: Nedavno ste izjavili da je NATO najefikasnija i najjeftinija opcija za BiH. Koji argumenti su, po vama, najvažniji za ulazak BiH u NATO savez?
Cikotić: Ako komentarišemo ovaj aspekt, mislim da je dobro imati u vidu logiku da se život živi unaprijed, ali se razumije gledajući unazad. Mi smo u protekle dvije decenije, pogotovu na početku 90-ih godina, vidjeli katastrofalne posljedice jednog tragičnog rata koji se na prostoru bivše Jugoslavije najdramatičnije odvijao na prostoru BiH. U tom ratu su gubili svi njegovi učesnici – pitanje je koliko ko, ali su svi gubitnici. NATO savez predstavlja jedino globalno relevantnu organizaciju koja je sposobna dati efikasne odgovore na moderne sigurnosne izazove i rizike. Neću reći potpune, savršene, ali jedina je sposobna dati efikasne odgovore. NATO savez ima tradiciju da u 60 godina svog postojanja nijedna od članica NATO-a nije imala unutrašnjih nestabilnosti, niti ima primjera da su međusobno članice NATO-a ratovale.
Ta jedna vrsta stabilnosti je jedna okvirna i suštinska garancija da će BiH biti orijentirana na svoje tradicionalne i pozitivne vrijednosti, a ne na ideju pojedinih politika, koje još uvijek egzistiraju, o tome da se ratni ciljevi koji su propali u ratu od 1992. do 1995. možda mogu nekako realizirati u nekom drugom kontekstu, u nekom obnovljenom konfliktu, sukobu, nestabilnosti. I mislim da jedna takva vrsta garancije koju NATO nudi predstavlja najbolji okvir za stabilnost u BiH, ali i za region u cjelini. Iz više razloga sam sklon tvrditi da je BiH ključ stabilnosti Zapadnog Balkana i mislim da je u interesu i NATO saveza, a posebno BiH, da osigura stabilnost u BiH. Sam odgovor na to pitanje zašto je jeftiniji ulazak u NATO – to je jedan klub sa visokom članarinom, ali je dobit koja se dobiva nakon ulaska u NATO znatno iznad nivoa tih investicija. Iskustvo svih zemalja u tranziciji govori da su nakon ulaska u NATO imale jedan rapidan rast spoljnih investicija, rast ekonomije, tako da je dobit od tog ulaska, pored svih drugih u smislu kvaliteta života, slobode i svih univerzalnih vrijednosti koje sa slobodom, mirom i stabilnošću idu, i sam finansijski i ekonomski efekat toliki da pravdaju investiciju koja podrazumijeva ulazak u NATO.
Rse