Pravobranilaštvo BiH proteklih godina pokrenulo je nekoliko sporova, koji i dalje traju, kako bi vratilo imovinu, odnosno nekretnine koje je naša zemlja posjedovala u zemljama bivše Jugoslavije.
Hotel na Lapadu
Radi se o imovini vrijednoj stotinama miliona KM, koju već godinama bespravno koriste hrvatski tajkuni, tamošnje izbjeglice ili susjedi koji žive u blizini. Na spisku nekretnina u Hrvatskoj do koje je došao "Dnevni avaz" nalaze se zgrade, vile, zemljišta, stanovi, kuće, odmarališta, garaže…
Naša država samo u Dubrovniku i okolini ima zgradu i zemljište od 7.994 kvadratna metra koje je vlasništvo Izvršnog vijeća SRBiH, kao i još dva zemljišta od 9.638, te 491 kvadrat. Na istom području BiH je vlasnik vile "Erika", poznatije kao "Bosanka", a površina tog imanja je 924 kvadratna metra.
Najveće imanje koje je našoj zemlji uzurpirano u zapadnom susjedstvu je hotel "Vis 2" na Lapadu, površine 10.081 kvadrat. Tu je i još jedna kuća i zemljište u Dubrovniku od 5.000 kvadratnih metara, zemljište u Srebrenom površine 1.980 kvadrata, bolnički kompleks u Cavtatu, te kuća s odmaralištem u Omišu od 1.064 kvadrata.
Na listi se navodi da je Skupština Grada Sarajeva vlasnik stana od 70,42 kvadrata u Maksimirskoj ulici u Zagrebu, a u Makarskoj se nalazi i stan MUP-a RS.
Administrativne prepreke
– Na osnovu dokumentacije i podataka Službe za zajedničke poslove institucija BiH i Arhiva BiH, Radna grupa za popis imovine izvan BiH evidentirala je određen broj stanova u RH koji su bili u vlasništvu SRBiH. S obzirom na to da u prikupljenoj dokumentaciji nisu bili ugovori, niti izvodi iz knjiga položenih ugovora, Radna grupa bila je ograničena u korespondenciji s nadležnim i sudskim organima susjednih zemalja – kaže se u Izvještaju Radne grupe, uz napomenu da nisu mogli utvrditi sadašnji status tih stanova.
Prema dostupnom spisku, radi se o po tri velika stana u Zagrebu i Splitu, šest u Dubrovniku, te dva u Makarskoj.
Neutvrđen status bh. stanova
Kako Radna grupa nije mogla utvrditi status bh. stanova u Hrvatskoj, predložila je Vijeću ministara da zaduži Ministarstvo finansija BiH da u saradnji sa Službom za zajedničke poslove institucija preduzme mjere kako bi se utvrdio status ove imovine. Međutim, prema našim informacijama, to još nije učinjeno.
Avaz