BiH kao pozitivan primjer djelovanja međunarodne zajednice

0

Nebojsa_Radmanovic“BiH u zemljama koje su članice OSCE-a predstavlja pozitivan primjer djelovanja međunarodne zajednice u izgradnji mira, u postratnoj tranziciji i demokratskoj obnovi bezbjednog okruženja i međunacionalnog povjerenja u višenacionalnoj i složenoj zemlji”, ocijenio je predsjedavajući Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović.

“Prije mjesec BiH je uspješno organizovala i provela šeste izbore od rata, kojima su misija OSCE-a i druge međunarodne organizacije dale najviše ocjene, tako da su ti izbori izraz spremnosti zemlje i građana da se nastavi putem demokratskog napretka prema bezbjednom i stabilnom političkom poretku i ekonomski održivoj zajednici”, rekao je Radmanović u Astani, glavnom gradu Kazahstana, obraćajući se učesnicima Samita šefova država članica OSCE-a.

On je konstatovao da je BiH, petnaest godina poslije rata, u najvećoj mjeri uspjela da ostvari osnovne ciljeve i nastojanja tvoraca Dejtonskog mirovnog sporazuma i ispuni nade i stremljenja naroda i građana BiH.

“Dejtonski mirovni sporazum predstavlja, u novijoj historiji svijeta primjer sporazuma koji je uspješno implementiran i koji daje nadu za budućnost, a poseban doprinos na tom planu dao je i OSCE, naročito u oblastima demokratizacije, zaštite ljudskih prava, obrazovanja i stvaranja bezbjednog okruženja i saradnje”, istakao je Radmanović, zahvaljaujući OSCE-u za doprinos postratnoj obnovi i stabilizaciji političkih prilika u BiH.

On je poručio da su u BiH u toku reforme i promjene koje predstavljaju ispunjavanje uslova za podnošenje aplikacije za sticanje kandidatskog statusa za Evropsku uniju, zatvaranje Kancelarije visokog predstavnika i njegovu eventualnu transformaciju.

“Osim toga, otvoren je politički proces i pokrenut parlamentarni postupak za usklađivanje Ustava BiH sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima i implementaciju Odluke Evropskog suda za ljudska prava iz Strazbura”, naglasio je predsjedavajući Predsjedništva BiH.

Govoreći o pozitivnom razvoju političkih i bezbjednosnih prilika u BiH i ulozi NATO-a i EUFOR-a, koji su smanjili svoje snage u BiH, Radmanović je podvukao da je BiH najbolji primjer vrijednosti i efikasnosti integralnog koncepta OSCE-a u sve tri njegove dimenzije: političko-vojnoj, ekonomskoj i humanitarnoj.

“Danas živimo u svijetu u kome se novim bezbjednosnim prijetnjama možemo suprotstaviti samo zajedničkom kolektivnim akcijama, koje ne mogu biti prevaziđene naporima pojedinačnih zemalja. Cilj naših zemalja i OSCE-a u cjelini je prevencija protiv zajedničkih prijetnji i opasnosti i izgradnja sveobuhvatne i trajne bezbjednosti za sve”, rekao je Radmanović.

On smatra da prioritetne potrebe BiH unutar OSCE-a i dalje ostaju borba protiv terorizma, kontrola naoružanja, zaštita ljudskih prava i manjina, te borba protiv trgovine ljudima, korupcije i svih oblika kriminala.

Prema njegovim riječima, BiH je zemlja koja se nalazi na još nestabilnom prostoru zapadnog Balkana, zbog čega OSCE prepoznaje i podržava kao forum i organizaciju sa izvornim mandatom za ranu prevenciju svih konflikata.

“BiH je spremna da aktivno doprinosi ranoj prevenciji sukoba i neutralisanju situacija koje mogu prouzrokovati konflikte na prostoru OSCE-a, kako zbog vlastite institucionalne izgrađenosti i spremnosti, tako i zbog iskustva koje nosi iz vremena tragičnog sukoba u zemlji”, zaključio je Radmanović.

Rtrs

Leave a Reply