Režim Šri Lanke s Rajapaksom na čelu pokrenuo je vojnu kampanju protiv Tamilskih tigrova 2006.godine, a kampanja je okončala njihovim porazom 2009. U posljednjim mjesecima sukoba vojska Šri Lanke je nemilosrdno i neselektivno, bombardovala preostale „džepove“ zemlje pod tamilskom kontrolom, ubivši na hiljade tamilskih civila. 
Rajapaksa je odlučno demantirao navode humanitarnih organizacija u zemlji o počinjenim zločina i odbacio svaku mogućnost nezavisne istrage.

Dopis američke ambasadorice u Colombu, Patricie Butenis, poslan je 15. januara ove godine, sedam dana prije održavanja predsjedničkih izbora u Šri Lanci na kojima je Rajapaksa ponovo izabran.

U dopisu, nakon osvrta kako „nezainteresiranost za istragu o ratnim zločina nije iznenađujuća“, Butenis nastavlja govoreći kako je „stvar komplikovana činjenicom da odgovornost za mnoge navodno počinjene zločine leži upravo na vojnom i političkom vrhu, uključujući i predsjednika Rajapaksu i njegovu braću, kao i izbornog protukandidata Rajapakse, generala Fonseku.

Iako je tačno da je američka administracija u par navrata apelirala na otvaranje istrage o „kršenju ljudskih prava“, administracija nikad nije kao glavne osumnjičene imenovala predsjednika Rajapaksu i njegovu braću, ili generala Fonseku. Dopis potvrđuje da je američka vlada sve vrijeme znala ko tačno stoji iza počinjenih zločina. Kao glavni komandant Armije, general Fonseka je bio glavni arhitekta i izvođač finalne ofanzive. Gotabhaya Rajapaksa, predsjednikov brat, je u to vrijeme obnašao funkciju sekretara odbrane – čelni čovjek Ministarstva odbrane.

Prema procjenama UN-a, između januara i maja prošle godine, ubijeno je oko 7000 civila. Međunarodna krizna grupa na osnovu skupljenih dokaza procjenjuje da je ukupan broj ubijenih između 30.000 i 75.000. Također su optužili vojsku Šri Lanke da je namjerno bombardovala bolnice i centre za pomoć civilima.

sri_lanka_zlocini_2U maju 2009.godine britanski Guardian i Sunday Times izvjestili su o ubistvu trojice lidera Tamilskih tigrova. Sekretar za mir, S. Puleedovan, viši zvaničnik B. Nadesan i komandant Romesh pokošeni su mecima nakon što su pošli da se predaju noseći bijele zastave. Marie Colvin, novinarka Sunday Times-a, tom prilikom je pisala kako su u pregovorima o predaji učestvovali britanski, američki i zvaničnici UN-a.

Dopis otkriva dvoličnost politike Amerike i njenih saveznika, koji su dali potpunu podršku Rajapaksinoj vojnoj ofanzivi. Nisu se oglasili ni 2002.godine,  kada je vojska Šri Lanke nesumnjivo prekšila primirje, bombardovala civilne mete, prekršila na destine zakona o ratu i ljudskim pravima, uključujući i provladine odrede smrti koji su sijali haos po zemlji. U posljednjim mjesecima ofanzive, SAD zajedno sa svojim saveznicima, su uputile apel Tamislkim tigrovima da se bezuslovno predaju, jer je to jedini način da se zaustavi krvoproliće. 

Tek u završnoj fazi rata, kada je već bilo očigledno da se rat bliži kraju i zločini već počinjeni, SAD i ostale sile su cinično odigrale kartu ljudskih prava.

 

IslamBosna.ba

By teha5

Leave a Reply