Kineski zvaničnici sve više sumnjaju u praktičnu korist savezništva s Sjevernom Korejom, i podržali bi ujedinjene zemlje u slučaju kolapsa režima u Pyonyangu, kaže se u američkim dopisima.
U dokumentima objavljenim na WikiLeaksu nalaze se detaljni razgovori između američkih zvaničnika i kineskih diplomata, kao i detalji razgovora južnokorejskih zvaničnika i Kine.
Cheng Guopang, kineski ambasador u Kazhastanu, u razgovoru s američkim ambasadorom Richardom Hoagalendom je rekao da se „ Kina nada mirnom ujedinjenju u daljoj budućnosti, ali u skorijoj budućnosti očekuje da će države ipak ostati razdvojene“.
Zaštitnik Pyonyanga
Dopis također navodi da Cheng smatra kako je Jong-ilova odluka da za nasljednika izabere svog najmlađeg sina prije rezultat njegovog lošeg mentalnog stanja, nego brižljivo planirane strategije.
„Oni nisu imali vremena da pažljivo ovo isplaniraju“, citiran je kineski ambasador, dodajući kako je Jong-ilov potez ustvari način da pokaže generalima da on idalje vodi glavnu riječ.
Peking se već dugo godina smatra zaštitnikom režima u Pyongyangu, što je vidljivo i u tekućoj krizi na Korejskom poluotoku.
Nakon „Yoengpyoeng incidenta“ Wahington je pozvao Peking da „stisne“ Sjevernu Koreju. Kina je odgovorila pozivom na razgovore svijetskih sila kojima bi se pokušale smiriti tenzije.
U drugom dopisu iz Seula, glavnog grada Južne Koreje, tadašnji zamjenik ministra vanjskih poslova Južne Koreje, bilježi se da je rekao američkoj ambasadorici Kathleen Stephens kako su mu dvojica viskokih kineskih zvaničnika potvrdila kako oni „vjeruju da Koreja traba da se ujedini pod južnokorejskom kontrolom“.
Chung Yung-woo, danas savjetnik za nacionalnu sigurnost južnokorejskog predsjednika, izjavio je kako mlađe generacije komunističkih lidera u Kini ne smatraju Sjevernu Koreju korisnim i pouzdanim saveznikom, i da ni u kom slučaju ne žele obnavljanje konfilkta na Korejskom poluotoku.
Mlada generacija lidera, prema Chungovim riječim,a „ne bi imala ništa protiv ujedinjene Koreje pod Seulom u benignom savezništvu sa SAD-om“.
Također, navodi se da je rekao kako Kina vojno neće intervenirati u slučaju kolapsa režima na Sjeveru, te da se kineski ekonomski interesi danas poklapaju s onim američkim, japanskim, i južnokorejskim, a ne sa sjevernokorejskim kao u prošlosti.
Kineska „zagonetka“
Andrew Leung, predsjedavajući i CEO međunarodne konsultantske kompanije ICL (International Conslutants Limited), sa sjedištem Hong Kongu, komentirao je za El-Džeziru kako budućnost Sjeverne Koreje Kini predstavlja „zagonetku“.
„Kina ne želi da izazove neposredni kolaps režima na Sjeveru i ubrza ujedinjenje zemlje, iz razloga što podjeljena Koreja predstavlja tampon zonu u okruženju.“
„Neposredni kolaps Sjeverne Koreje ne bi bio dobar ni za Jug. Ako uzmemo za primjer ujedinjenje Njemačke, vidimo da je potrebno sačekati da se stvore pojedini uvjeti za takvo nešto, jer drugačije se vrlo lahko može desiti da ekonomija Južne Koreje pretrpi dramatične gubitke“.
IslamBosna.ba