Stotine siromašnih čekalo na kurbane u Narodnoj kuhinji
Narodna kuhinja Stari Grad podijelila je oko 15 tona kurbanskog mesa svojim korisnicima, ali i drugim socijalno ugroženim. Upravnica kuhinje Zilha Šeta, poznata kao tetka Zilha, za “San” kaže da su korisnici Narodne kuhinje imali bogatiju trpezu za Kurban-bajram, zahvaljujući dobrim ljudima koji su darivali kurbane, voće, povrće, sokove.
Prvog dana Bajrama kurbane je, pored 1.070 naših korisnika, dobilo i 20 Roma, koji nisu registrovani korisnici ali smo prekinuli kada su se počeli ponovo vraćati za kurbane. Drugog dana Bajrama podijelili smo i 800 kurbana u mjesnim zajednicama Logavina, Bistrik, Marindvor i Podhrastovi – pojašnjava Šeta.
Pored toga, zajedno sa Udruženjem porodica šehida i poginulih boraca Kantona Sarajevo, podijelili su više od tri tone kurbanskog mesa socijalno ugroženim u Novom Sarajevu, Novom Gradu, Starom Gradu i Ilijašu.
Jučer je, pored podjele kurbana stalnim korisnicima, podijeljeno i oko dvije tone kurbana porodicama slabijeg materijalnog stanja u Hadžićima, Ilidži i Vogošći te u mjesnim zajednicama Betanija i Grbavica.
Malo je bilo teško sa Romima iz okruženja, koji nisu registrovani korisnici, ali i sa sarajevskim gospođama. Ali zavaljujući policajcima Policijske uprave Stari Grad taj problem je riješen – ističe tetka Zilha.
Jusuf Joldić, jedan od korisnika Narodne kuhinje, ima suprugu i dvoje djece i kaže da je zahvaljujući dobrim ljudima ovog Bajrama imao hrane u izobilju. Bilo je mesa, povrća voća, sokova.
Edin i Selvedin Kadić, pak, kažu da su zahvaljujući tetki Zilhi i ovaj Bajram proslavili uz bogatu trpezu. Bilo je svega. Oni su još prije rata ostali siročad. Grle se sa tetkom Zilhom koja im je obećala da će im naći djevojke i da će ih oženiti.
Inače, Narodna kuhinja Stari Grad anangažovala je 20 volontera tokom podjele kurbana, od kojih je deset iz Terapijske zajednice u Rakovici. Tetka Zilha sa oduševljenjem kaže da im nisu u kuhinju došli vrijedniji ljudi od ovih iz Kampusa i svakome ih preporučuje. Đana Lončarica, psiholog u Kampusu, kaže za naš list da su pored štićenika bili angažovani i neki zaposlenici.
Angagažman u Narodnoj kuhinji bila je, naglašava ona, dobra prilika da štićenici rade nešto korisno i da se uključe u društvenu zajednicu.
– Tetka Zilha dala im je šansu i drugi bi trebali slijediti njen primjer i pomoći štićenicima da se uključe u zajednicu i da budu korisni. Treba im dati šansu da rade – kaže Lončarica.
(24sata.info)