Reketiranje: Čelnici SDP-a trebali preuzeti 400.000 KM
Ni poslije godinu i po od otkrivanja afere "reket SDP-a", te godinu nakon što su podignute i krivične prijave protiv aktera te afere, istraga Tužilaštva BiH još nije rezultovala podizanjem nijedne optužnice.
Izjavio je to "Glasu Srpske" Vedran Peršić, portparol "ASA holdinga", preduzeća čiji je direktor Nihad Imamović Federalnoj upravi policije prijavio pokušaj reketiranja njega i investitora još četiri sarajevska preduzeća.
"Imamović tada FUP-u nije prijavio nikog pojedinačno niti neku političku stranku. Samo je rekao da je određena osoba okupila predstavnike ovih preduzeća i tražila mito da bi im odobrila izvođenje građevinskih radova", kaže Peršić, te dodaje da su nakon toga pripadnici FUP-a uključili i oni su istražnim radnjama došli do onih protiv kojih su i podignute prijave.
Tužilaštvo BiH je na osnovu toga početkom prošle godine saslušalo glavne aktere afere predsjednika SDP-a Zlatka Lagumdžiju, poslovnog partnera rukovodstva SDP-a Huseina Hasibovića i načelnika opštine Novi Grad i člana predsjedništva SDP-a Damira Hadžića.
FUP posjeduje snimljenu izjavu direktora firmi "Dalas", "Unioninvest", "Unigradnja" i "A gradnja" u kojoj oni kažu da je pokušao da ih reketira Husein Hasibović.
Portparol Tužilaštva BiH Boris Grubešić rekao je "Glasu Srpske" da istrage u predmetima "reket SDP-a" i "Bosanski kulturni centar", koji je zadužbina Adila Zulfikarpašića preko koje Lagumdžija, zloupotrebljava njegovu imovinu i novac, još traju.
"Tek ćemo da vidimo kako će se to procesuirati. U javnost nećemo ništa da iznosimo dok ne završimo svoj dio posla", rekao je Grubešić, te dodao da ne može da objasni ni šta je sa zahtjevom poslanika u Parlamentu BiH Sadika Bahtića o provjeri ko je razotkrio policijsku akciju "reket SDP".
Bahtić je tražio istragu o tome kako je samo dan prije nego što su čelnici SDP-a sa Lagumdžijom na čelu trebalo da preuzmu obilježenih 400.000 KM u gotovini od reketiranih neko javio SDP-ovcima da će novac biti obilježen. Grubešić kaže da ne može da precizira šta je sa zahtjevom Sadika Bahtića.
"Svakodnevno imamo i raznih poslaničkih prijava, mnogo ih je pa se i ne sjećam da li smo dobili taj zahtjev", rekao je Grubešić.
Imamović je u prijavi naveo da su osumnjičeni tražili 2,5 miliona KM, navodno za kampanju SDP-a, da bi uvrstili u regulacioni plan poslovno-stambeni objekat koji je on počeo da gradi u sarajevskom naselju Otoka.
Lider SDP-a Zlatko Lagumdžija brutalno je napao i izvrijeđao novinarku BHT-a koja mu je postavila pitanje o aferi "reket" i istrazi koju Tužilaštvo vodi protiv čelnika SDP-a, javila je u srijedu uveče "TV1".
"Vi ste postali filijala TV1. To je prežvakana stvar. Ko vas je podučio da to pitate. Razgovarajte sa onim ko vas je podučio", rekao je Lagumdžija novinarki.
Ova TV postavila je pitanje može li sa ovom teškom hipotekom šef SDP-a biti jedan od ključnih faktora nove vlasti i samostalno, bez opasnosti da bude ucijenjen, donositi sudbonosne odluke za državu.
24sata.info