Izetbegović je rekao za B92 da je svaka nevina žrtva jednaka i da se izvinjava “koliko god je on pozvan”, ali da je za institucionalno izvinjenje za žrtve tokom rata u BiH potreban kompromis unutar BiH. On je predložio potpisivanje zajedničke deklaracije Srbije i BiH u kojoj bi se dvije države deklarativno okrenule budućnosti.
Izetbegović je iznio stav da su odnosi Srbije i BiH bolji poslije usvajanja Deklarcije o Srebrenici u Skupštini Srbije i posjete predsjednika Srbije Borisa Tadića Srebrenici. On smatra da treba nastaviti u smjeru normalizacije i kao jedan od prvih koraka naveo je uzajamne posjete visokih zvaničnika Srbije i BiH. On je istakao da će odnosi sa predsjednikom Stranke nezavisnih socijaldemokrata i novoizabranim predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom biti usklađeni.
Izetbegović je poručio da će se zalagati za multietničku BiH i da sva tri naroda budu ravnopravna, ma gdje živjela, dodajući da osnivanje trećeg entiteta sa hrvatskom većinom nema nikakve šanse.
On je ocijenio da je u BiH poslije Dejtona između tri naroda nastavljena borba za pozicije, ali da je “bolje 100 godina pregovarati, nego jednu godinu ratovati”. “BiH ima četiri miliona stanovnika. Nema razloga da ratujemo i da pravimo jedni drugima probleme, osim ako smo balkanski tvrdoglavi”, rekao je Izetbegović, dodajući da je raspad SFR Jugoslavije i rat mogao biti izbjegnut. On je podsjetio da je u BiH u posljednjem ratu poginulo deset odsto stanovništva i da je isto toliko ranjeno.
Srna