Prema prvim podacima sa sajta Evropsko-mediteranskog seizmološkog centara, epicentar zemljotresa bio je pet kilometara istočno od Kraljeva i 38 kilometara jugozapadno od Kragujevca, na dubini od dva kilometara ispod površine zemlje.
Zvaničnih podataka još nema.
Američki geološki institut javlja da je dubina bila na 10 kilometara ispod površine zemlje a snaga zemljotresa 5,3 stepena Rihterove skale.
Posle glavnog udara, zabilježena su i tri manja zemljotresa u istoj oblasti jačine od 2,2 do 2,5 stepena Rihterove skale.
“Prema našim podacima u 1.56 sati osjetio se potres u okolini Kraljeva jačine 5,5 što u našim uslovima predstavlja jak zemljotres zbog kog su moguća manja strukturna oštećenja na starim objektima", izjavio je Branko Dragićević, zamjenika direktora Republičkog seizmološkog zavoda.
Zemljotres se mogao osjetiti širom Srbije, kao i u Beogradu.
Dijelovi Kraljeva su bez struje i vode a telefonske veze su nestabilne.
Veći broj kuća u tom gradu pretrpio je ošećenja. Na nekim objektima popucali su zidovi, a po stanovima i kućama padali su dijelovi nameštaja.
RTS je javio da je minister unutrašnjih poslova Ivica Dačić krenuo ka Kraljevu.
Zemljotres i u evropskom dijelu Turske
Nepuna dva sata poslije jakog potresa u okolini Kraljeva zemljotres slične snage pogodio je evropski dio Turske.
Zemljotres snage 5,1 stepen pogodio je oblast između Dardanela i grčke granice.
Zemljotres se osjetio na 50 kilometara od granice Turske i Grčke, blizu Jedrena, javila je Geološka služba Sjedinjenih Američkih Država.
RSE