Barack Obama izgubio većinu u Kongresu
Republikanac Arnold Schwarzenegger neće više biti guverner Kalifornije nakon dva mandata, a u toj državi nije prošao ni prijedlog za legalizaciju marihuane.
Rezultati izlaznih anketa na američkim kongresnim i guvernerskim izborima najavljuju premoćnu pobjedu Republikanske stranke i na taj način gubitak većine u američkom Kongresu koju su dosad imali demokrati i predsjednik Barack Obama.
Republikancima je podršku na ovim izborima dao konzervativni pokret Tea Party, koji je u nekim američkim saveznim državama osigurao pobjedu republikanskih kandidata.
Kako bi osigurali većinu u Predstavničkom domu Kongresa, republikanci bi demokratima trebali “preoteti” 10 mjesta u prijašnjem sazivu, a prognoze najavljuju kako će ih osvojiti i više od potrebnih da bi imali većinu među 435 zastupnika. Tako bi ovo tijelo, u koje se zastupnici biraju na dvije godine, trebalo biti pod prevlasti dosad opozicijske stranke.
Demokrati su uspjeli održati većinu u Senatu iako su i u izborima za ovo tijelo republikanci ostvarili veliki uspjeh. Po posljednjim rezultatima, demokrati će imati 51 zastupnika naspram 46, koliko bi ih trebali imati republikanci. Rezultati u još nekoliko država nisu poznati, ali ne bi trebali promijeniti ovu sliku.
U rezultatima za guvernere američkih saveznih država i zastupnička tijela u njima republikanci su također zabilježili bolje rezultate od očekivanih, ali i demokrati su zadovoljni jer su na nekim mjestima ostvarili bolje rezultate od očekivanih.
Tako republikanac Arnold Schwarzenegger neće više biti guverner Kalifornije nakon dva mandata, a u toj državi nije prošao ni prijedlog za legalizaciju marihuane.
Obama već čestitao Johnu Boechneru
Predsjednik Obama, prenosi Hina, već je uputio čestitku vođi republikanaca Johnu Boechneru, a sam je Boechner utvrdio kako su ovi izbori pokazatelji kako glasači žele novi smjer politike u Washingtonu.
Dosadašnji odnos snaga u Senatu bio je 57 demokrata, 41 republikanac i dva nezavisna senatora, a u Predstavničkom domu 256 demokrata prema 178 republikanaca, uz jedno upražnjeno kongresmensko mjesto. Kongresmenima u Predstavničkom domu mandat traje dvije godine, dok je senatorima šest godina. Svake dvije godine za otprilike trećinu od ukupno 100 članova Senata ističe mandat.
Historijski gledano, kontrola republikanaca nad Predstavničkim domom neće biti nova situacija za SAD. Suprotno uvriježenom mišljenju, u većem dijelu moderne historije SAD, predsjednik nije bio iz stranke koja je kontrolirala Kongres. Od 1945. godine, ukupno je 20 godina ista stranka istovremeno imala predsjednika, kao i većinu u Senatu i Predstavničkom domu.
Kongres je, međutim, veći dio tog perioda bio pod kontrolom iste stranke, a tokom svega 10 godina su Senat i Predstavnički dom imali različite stranačke većine.
Avaz