Svečanom obilježavanju 15. godišnjice zaključivanja Općeg okvirnog Sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, koje su organizovali gradonačelnik i Gradsko vijeće Dejtona, prisustvovao je i gradonačelnik Sarajeva Alija Behmen, te članovi Kongresa SAD-a, gradonačelnik i članovi Gradskog vijeća Dejtona, predstavnici Univerziteta Dejton, kulturnog i društvenog života grada, te predstavnici bh. dijaspore u SAD.

Ministar Alkalaj je u svojim obraćanjima naznačio historijsku važnost dogovora koji je rezultirao zaključivanjem Dejtonskog mirovnog sporazuma koji je zaustavio rat i donio mir Bosni i Hercegovini, te dao osnove za izgradnju demokratskih institucija države.

Povukao je paralelu između dešavanja prije 15 godina, kada je i sam bio sudionik pregovora u Dejtonu, te današnje BiH.

Podsjetio je prisutne na mnogobrojna dostignuća naše zemlje u posljednjih petnaest godina zaključivši da je u mnogim oblastima ostvaren napredak koji je premašio očekivanja.

Istaknuo je veliki napredak, kako na unutrašnjopolitičkom planu i izgradnji demokratskih institucija, tako i na vanjskopolitičkom planu, te upoznao prisutne sa aktuelnom političkom situacijom u BiH, posebno u svjetlu nedavno održanih općih izbora.

Alkalaj je istakao napredak koji je BiH ostvarila na putu ka punopravnom članstvu u Evropskoj uniji i NATO-u i s tim u vezi provedene reforme koje omogućavaju daljnje napredovanje i razvoj odnosa i saradnje sa susjednim i državama regiona, članstvo BiH u regionalnim, evropskim i univerzalnim međunarodnim organizacijama i inicijativama.

Posebno je istaknuo članstvo BiH u Vijeću Evrope kao najstarije evropske organizacije, u Vijeću za ljudska prava Ujedinjenih naroda, Alijansi civilizacija UN-a, te kao jedno od najvećih postignuća – članstvo BiH u Vijeću sigurnosti UN-a.

Naglasio je da je BiH prešla dug put od države koja je bila korisnik međunarodne pomoći i bila predmetom diskusija i brojnih međunarodno-pravnih dokumenata institucija međunarodne zajednice, do države koja je postala kontributor međunarodnom miru, sigurnosti i stabilnosti, te zaštiti ljudskih prava.

Kao najbolji primjer za to je naveo činjenicu da je BiH od države koja je bila predmetom brojnih rasprava i rezolucija Vijeća sigurnosti UN-a prerasla u državu koja je aktivna članica tog istog Vijeća sigurnosti i koja daje svoj puni doprinos rješavanju gorućih pitanja od značaja za svjetski mir i stabilnost.

Ministar Alkalaj je skrenuo pažnju i na današnje izazove koji su u vezi s Dejtonskim mirovnim sporazumom.

Istakao je da Dejtonski mirovni sporazum nije u potpunosti implementiran, posebno naglasivši Aneks VII koji se odnosi na povratak izbjeglica i raseljenih lica, što je dovelo do stvaranja određenih mehanizama koji otežavaju proces donošenja odluka na državnom nivou, kao što je entitetsko glasanje.

Također, naglasio je da evropski i euroatlantski put BiH postavlja nove zahtjeve pred njene institucije.

Kako bi se omogućilo da BiH nastavi da napreduje na putu ka punopravnom članstvu u EU i NATO, BiH mora imati moderniji, evropski orijentiran i prilagođen Ustav, koji će garantirati jednaka prava svim njenim građanima, naročito u svjetlu implementacije odluke Evropskog suda za ljudska prava, te omogućiti bolje funkcioniranje institucija države i olakšati proces donošenja odluka.

U nastavku reformski procesa BiH s ciljem pune integracije u EU i NATO i dalje računa na pomoć SAD i Evrope.

Ministar Alkalaj je iskoristio priliku, te još jednom izrazio zahvalnost SAD, Evropskoj uniji, te predstavnicima međunarodne zajednice za svu pomoć i podršku koju su do sada pružili Bosni i Hercegovini, saopćeno je danas iz Ureda za odnose s javnošću MVP BiH.

Fena

By teha5

Leave a Reply