Vojne bespilotne letjelice ojačale kampanju CIA-e u Pakistanu

0

boing_bespilotni_982310139Američka vojska potajno preusmjerava bespilotne letjelice i druga oružja s afganistanskog ratišta u Pakistan kako bi znatno proširila CIA-inu kampanju protiv militanata u njihovim pakistanskim utočištima, izvijestili su u nedjelju američki mediji.

Strateški zaokret odražava stav SAD-a da pakistanska vojske nije u stanju ili ne želi raditi taj posao, pa je potrebno više američke sile protiv terorističkih utočišta u Pakistanu, kako bi se promijenila dinamika ratnih napora s afganistanske strane granice, gdje Talibani kontroliraju sve više teritorija unatoč američkim pojačanjima.

U posljednjih nekoliko mjeseci, vojska je CIA-i posudila bespilotne letjelice Predator i Reaper kako bi agencija imala više vatrene moći za udare na militante na granici s Afganistanom, piše u vikend-izdanju The Wall Street Journal.

Dodatne bespilotne letjelice pomogle su da se broj napada u Pakistanu u septembru poveća na prosječno pet sedmica, u odnosu na dva, tri napada prije toga. Pentagon i CIA povećali su kupovinu bespilotnih letjelica, ali se one ne grade dovoljno brzo da bi se zadovoljio nagli rast potražnje.

Letjelica MQ-1 Predator može nositi dva laserski navođena projektila zrak-zemlja tipa AGM 114 Helfire ili projektile Stinger i Griffin, dok znatno moćniji MQ-9 Reaper nosi do 14 projektila AGM 114 Helfire ili laserski navođene bombe GBU-12 Paveway II, od 230 kg.

Djelomični cilj eskaliranja kampanje u septembru bilo je zaustavljanje navodne terorističke urote za napade u zapadnoj Europi. Američki dužnosnici izjavili su u petak kako njihove radne pretpostavke govore da su Osama bin Laden i drugi visoki operativaci Al Kaide dio terorističke urote, za koju se vjeruje da za cilj ima napade u Velikoj Britaniji, Francuskoj ili Njemačkoj.

Američki dužnosnici naglasili su da bi uspješan teroristički udar protiv Zapada koji bi potekao iz Pakistana, mogao prisiliti SAD da poduzme jednostranu vojnu akciju, što je ishod koji sve strane žele izbjeći, navodi WSJ.

The Washington Post piše u nedjelju da je udruživanje tajnih operacije CIA-e i vatrene moći vojske dio riskantnog pokušaja Obamine administracije da nanese odlučne udare talibanskim pobunjenicima koji su vratili kontrolu nad znatnim dijelovima teritorija u Afganistanu, ali većinu svojih operacija pokreću iz utočišta u Pakistanu.

Novi potezi predstavljaju važnu evoluciju u odnosu na ionako kontroverzni program ciljanih likvidacija, koji vodi CIA. Program bespilotnih letjelica počeo je kao sporadičan napor da se ubiju pripadnici Al Kaidine terorističke mreže, no prošloga je mjeseca prerastao u prekograničnu kampanju bombardiranja, koordiniranu s konvencionalnim vojnim operacijama na nekoliko kilometara udaljenom teritoriju Afganistanu, piše Post.

Kampanja je nastavljena u subotu s izvještajima o dva udara bespilotnih letjelica na sjeverozapadu Pakistana u kojima je ubijeno 16 militanata, poslije 22 takva napada u septembru.

Američki mediji ocjenjuju da kampanja nosi značajan rizik jer ignorira dugotrajno protivljenje pakistanske vlade američkim vojnim operacijama na teritoriju Pakistana. Uz to, mete pojačanih napada posljednjih tjedana u velikoj su mjeri bili elementi mreže ratnog vođe Jalalufdina Hakanija, bliskog moćnoj pakistanskoj obavještajnoj službi ISI. Hakani(60) je protalibanski ratni vođa iz pokrajine Paktije koji pripada plemenu Jadran, dijelu većinskog naroda Paštuna.

Afganistanski predsjednik Hamid Karzai svojedobno mu je nudio mjesto premijera, a u vrijeme borbe protiv ruske okupacije 1979-1989., Hakani je bio mudžahedinski vođa koji je usko surađivao s CIA-om i primao znatnu američku pomoć. Za vrijeme talibanskog režima bio je guverner pokrajine Paktije.

Napetost između SAD-a i Pakistana pojačana je posljednjih dana nakon više prekograničnih napada helikoptera NATO-a. Islamabad je odgovorio zatvaranjem ključnog graničnog prijelaza koji se koristi za opskrbu snaga SAD i NATO-a u Afganistanu.

U petak su militanti u Pakistanu napali konvoj cisterni s gorivom za snage NATO-a u Afganistanu, na drugom graničnom prijelazu.

(Hayat)

Leave a Reply