Radnici ove kompanije, dovedeni do ruba fizičkog opstanka, nedavno su štrajkovali tražeći samo ono što im pripada: isplatu zaostalih plaća i uplatu doprinosa.
Krivična prijava
Uprava kompanije podnijela je zahtjev sudu da se ovaj štrajk proglasi nelegalnim. Ako sud prihvati taj zahtjev, onda Uprava može od ovih radnika, koji ionako jedva preživljavaju, tražiti nadoknadu štete koja je, navodno, nastala uslijed protesta.
Uposlenik "Hidrogradnje" inžinjer Osman Ajanović pojašnjava da je u pozadini svega namjera radnika da podnesu krivičnu prijavu protiv Uprave.
– Mi tom prijavom želimo dokazati da su za milionske dugove prema radnicima krivi lično naši direktori. Ako to uspijemo, onda će biti moguće zaplijeniti njihovu nelegalno stečenu imovinu, koja vrijedi milione maraka, i od tog novca namiriti dugovanja prema radnicima – pojasnio je Ajanović.
Prema njegovim riječima, direktori su se odlučili na tužbu protiv štrajkača kako bi na njih izvršili pritisak da odustanu od prijave. Uposlenici podsjećaju da je sve to obična farsa, jer tokom štrajka nije načinjena nikakva šteta kompaniji.
Borba za život
Uposlenik "Hidrogradnje" Mirsad Džano kaže kako je žalosno da na sud idu radnici koji su samo tražili svoje zarađene plaće, dok "grobare firme" niko ne proziva.
– Za sve su krivi Haris Silajdžić i njegov ministar Vahid Hećo, koji su preko svojih ljudi uništili ovu, ali i tolike druge državne kompanije. Oni su krivi za propast naše privrede. Umjesto da oni budu procesuirani, na sud moramo mi, koji se samo borimo da ne umremo od gladi. Pa, u kakvoj to mi državi živimo – pita se Džano.
Hoće li Heći biti oduzeti objekti?
Ajanović dodaje da će radnici tražiti da se zaplijene i drugi objekti za koje se dokaže da su nezakonito građeni resursima "Hidrogradnje", poput onih porodice Hećo kod Hadžića, te da se taj novac vrati kompaniji.
Kako je "Avaz" već pisao, Uprava "Hidrogradnje" godinama je radnike i materijal koristila za izgradnju privatnih objekata, čime je kompanija, prema svemu sudeći, oštećena za više miliona maraka. Neki od tih objekata pripadaju Zaimu Heći, bratu federalnog ministra energije, rudarstva i industrije.
Avaz