Srbi se opraštaju od dinara?

0

teslaDinaru više nema spasa. Iako je NBS juče prodala 91,7 miliona eura na deviznom tržištu, euro je i danas porastao, i to za 19 para, pa je zvanični srednji kurs dostigao 106,3713 dinara.

Prema predviđanjima ekonomista, euro bi do kraja godine mogao da dostigne i 110 dinara.

“Očekujem da će do kraja godine euro rasti do 110 dinara. Smatram da bi svaki rast veći od tog mogao ozbiljno da ugrozi inflaciju, pa vjerujem da NBS to neće dozvoliti i da će intervenisati. Jednostavno, više ne možemo govoriti o ciljanoj inflaciji ukoliko ne posmatramo i kretanje deviznog kursa, jer su to dve međusobno povezane veličine, samo što se njihovo kretanje ne mora poklopiti trenutno, već sa određenim vremenskim kašnjenjem”, navodi ekonomista Nikola Fabris i dodaje “da pojedinci kupovinom deviza utiču na ubrzanje rasta eura”.

“Smatram da euro skače i zbog nepovjerenja u dinar”, zaključio je Fabris.

Srpski dinar se prvi put spominje u arhivskim dokumentima krajem 1214. godine. Od tada, pa sve do pada Despotovine 1459. godine, dinar su kovali gotovo svi srpski vladari.

Dinar je korišten kao valuta Knjaževstva, te Kraljevine Srbije od 1868. do 1918. godine, kada je zamijenjen valutom Kraljevstva Srba, Hrvata i Slovenaca.

Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija od 1999. godine koristi njemačku marku, te od 2002. euro kao službenu valutu. U južnoj srpskoj pokrajini Kosovu i Metohiji kao sredstvo plaćanja koristi se Euro.

 

(pressonline.rs)

Leave a Reply