U proteklih mjesec dana, članovi udruženja „Budi moj prijatelj“ iz Sarajeva, obišli su 35 romskih zajednica u 20 opština u BiH, sa namjerom da ih upoznaju sa značajem predstojećih izbora, načinom glasanja i nadležnostima struktura vlasti čije će predstavnike birati. Na uzorku od preko 1000 osoba romske nacionalnosti, dobijeni su fascinantni podaci. Najmanje 87 posto Roma će izaći u nedjelju na izbore, iako nijedna politička partija u svom političkom programu nije predvidjela rješavanje problematike Roma u BiH! Niti jedna politička partija u toku dosadašnje predizborne kampanje, ništa konkretno, nije ponudila romskoj populaciji. Njima trebaju samo njihovi glasovi, a onda su se dosjetili i kako (nečasno) da ih dobiju.
Romu nema ko da piše
Nedžad Jusić iz tuzlanskog udruženja „Euro Rom” smatra da Romi kao punopravni članovi bh. društva treba da učestvuju u kreiranju strukture vlasti, jer očekuju da ta vlast kasnije, štiti i interese Roma, kao i svih drugih građana. „Nakon što smo dobili obavijest da se neće implementirati presuda Evropskog suda za ljudska prava, u predmetu Sejdić-Finci, neki predstavnici drugih nacionalnih manjina su nam savjetovali da mi Romi, u znak protesta, ne izađemo na izbore. Ipak, uspio sam izlobirati, da ne krenemo u takvu kampanju, nego da krenemo u kontra-kampanju, a to znači, da u što većem broju Romi izađu na izbore.
Tačno je i to da su nas oni pitali za koga da glasaju“, rekao je Nedžad Jusić. On je naglasio, da su još prije nekoliko mjeseci, romske organizacije uputile dopis svim političkim partijama u BiH, sa pitanjem, šta će one, ako dođu na vlast, učiniti za Rome u ovoj zemlji, ali, nijedna politička partija im nije odgovorila. A onda se neko dosjetio da su Romi u BiH, njih 80.000 do 100.000 veliki glasački potencijal. „Mi im nismo govorili za koga da glasaju, ali smo ih savjetovali da svi koji imaju pravo glasa, izađu, i glasaju za onoga ko će ih, po njihovom mišljenju, najbolje predstavljati u naredne četiri godine“, rekao je Jusić.
Za kilu brašna i flašu ulja
Jusić smatra da se izbori ne završavaju 3. oktobra i zajedno sa svojim aktivistima namjerava vršiti pritisak na nove ili ‘stare’ političare koji će doći na vlast, kako bi implementirali presudu Evropskog suda za ljudska prava, prema kojoj bi i pripadnici nacionalnih manjina mogli da se kandiduju, te budu birani i na najviše političke pozicije u državi. „Bilo ko da dođe na vlast, mi ne odustajemo od namjere da ostvarimo prava kakva imaju i svi ostali građani BiH“, poručio je Nedžad Jusić.
Boris Pupić, iz udruženja „Budi moj prijatelj”, istakao je da su proteklih mjesec dana, koliko je trajala predizborna kampanja, u romska udruženja širom BiH, dolazili predstavnici različitih političkih partija nudeći pakete hrane, ulje, brašno, a negdje i novac, u zamjenu za glasove Roma.
Lideri udruženja Roma koji su bili na udaru i pod pritiskom nečasne kupovine glasova, sami su razotkrili detalje, želeći da se ova praksa prekine.
Pupić je otkrio i o kojim političkim partijama se radi: SDP, Savez za bolju budućnost, SDA, Stranka za BiH, BPS-Sefer Halilović, NS Radom za boljitak, SDS i SNSD. Nijedna od ovih partija u svom programu nema definisanu politiku za rješavanje problema Roma. „Svim Romima sa kojima smo kontaktirali, rekli smo da uzmu to što im stranke daju, s obzirom na njihov težak ekonomski položaj, ali u nedjelju, kad izađu na izbore, neka glasaju po svojoj savjesti“, rekao je Pupić.
(S.co.ba)