Koliko je sati na Južnom polu?
IslamBosna.ba – Antarktis nema svoju posebnu vremensku zonu. Ipak, istraživači stacionirani u tom hladnom području koriste onu vremensku zonu koja je njima najpogodnija.
Amundsen-Scott istraživačke stanice na samom Južnom polu koriste novozelandsko vrijeme, a razlog su avioni s namirnicama koji im dolaze s Novog Zelanda. Radi istog razloga druge stanice koriste vremenske zone koje se koriste na prijmer u Čileu, Južnoafričkoj Republici ili Australiji, ili onu vremensku zonu koja se koristi u zemljama porijekla istraživača.
Ovaj donekle neformalni odnos sa određivanjem vremena dovodi i do praktičnih problema kada te istraživačke stanice nastoje da stupe u kontakt jedna s drugom. Radi toga je donešena saglasnost o korištenju Greenwich vremena u službenim dokumentima i pri komunikaciji.
Iako je moguće odrediti vremenske zone u skoro cijelom Antarktisu, problem nastaje na Južnom polu, gdje se geografske dužine spajaju. Također ne postoji veza između dnevnog svjetla i vremena na satu, jer se polugodišnji dan zamijenjuje polugodišnjom noći. Za obične stanovnike Antarktisa potreba za vremenskim zonama nikada nije ni postojala.
IslamBosna.ba