Kalifornija će o legalizaciji “trave” odlučiti na referendumu

0

marihuanaZa 2. studenog u Kaliforniji je zakazan referendum o potpunoj legalizaciji marihuane, a aktivisti okupljeni oko inicijative “Yes on 19” vode žestoku kampanju za legalizaciju u jednoj od najliberalnijih država inače konzervativnog SAD-a po tom pitanju.

Nakon što je 1996. dopustila korištenje marihuane u medicinske svrhe, legalizacijom bi Kalifornija postala prva američka savezna država u kojoj uživanje i uzgajanje marihuane ne bi bilo ni kazneno ni prekršajno djelo.

78.000 uhićenih u 2009.

Predložene zakonske izmjene predviđaju nekažnjivo posjedovanje do 28,5 grama marihuane, ali samo za punoljetne građane, što u SAD-u znači za starije od 21 godine. Pušiti bi se smjelo isključivo izvan javnih prostora, ali ne u nazočnosti maloljetnika. Zakonskim prijedlogom popularno zvanim “Prijedlog 19” dopustio bi se i uzgoj kanabisa za osobne potrebe, uz obavezu da površina pod nasadom nipošto ne premašuje 2,3 metra četvorna. Do sada su u Kaliforniji marihuanu neograničeno mogli nabavljati isključivo pacijenti na kemoterapiji i s nekim specifičnim zdravstvenim problemima. Za potpunu legalizaciju, osim nestvaranja ovisnosti o uživanju te biljke, glavni je argument to što je u 2009. čak 78.000 osoba uhićeno u Kalifornijizbog raznih kršenja zakona povezanih uz konzumaciju, prodaju, posjedovanje i uzgoj kanabisa. Prestankom procesuiranja tako minornih djela policija bi imala više resursa za puno ozbiljniji kriminal. Jedan od aktivista je i Joseph McNamara, čovjek koji je 15 godina bio na čelu policije San Josea. On u kampanji ističe i to da bi se legalizacijom “narkokartelima iz ruku izbio jedan od glavnih izvora financiranja”.

Na redu i Meksiko

Isti argument od početka godine koristi se i u Meksiku, gdje se okuplja politička većina za potpunu legalizaciju kanabisa. U zemlji sa 111 milijuna stanovnika i 90 posto katolika od konzervativaca do centrističke ljevice i socijalista na pomolu je konsenzus o novom načinu borbe protiv narkokartela koji zapošljavaju čak 450.000 ljudi te godišnje zarađuju do 20 milijardi dolara. Jedan od argumenata u Kaliforniji jest i to što bi se legalizacijom marihuane na njoj zarađivalo, što znači i oporezivanje. To je razlog zašto je inicijativa odnedavno dobila potporu saveza sindikata SEIU koji okupljaju 700.000 članova. Posljednje ankete govore da inicijativu podupire 52 % građana, no u slučaju legalizacije, nije isključeno ni to da bi ministarstvo pravosuđa moglo tužiti saveznu državu Kaliforniju zbog kolizije s federalnim zakonima.

(D.com)

 

Leave a Reply