Javni fakulteti se, naime, ponašaju kao privatne kompanije, tako da je nemoguće dobiti precizan finansijski izvještaj o poslovanju. Ne samo da on nije dostupan novinarima, nego ga ne dostavljaju ni nadležnim institucijama.

Godišnji upis

Stoga smo napravili malo istraživanje o cijenama studiranja, i kvotama navedenim u konkursu UNSA. Redovni studenti plaćaju godišnji upis 100 KM, samofinansirajući od 1.000 do 3.000 KM, dok za vanredne godina košta od 800 do 2.000 maraka, u zavisnosti od grupacije.

Ako su svi fakulteti primili studenata onoliko za koliko su raspisali konkurs, prema našoj računici, na nivou Univerziteta zarada iznosi 3.804.000 samo na brucošima, odnosno onima koji upisuju prvu godinu prvog ciklusa. Tome treba dodati studente druge i treće godine, što znači da bi se ovaj broj mogao pomnožiti sa tri.

Što se tiče drugog ciklusa, godina za redovne studente košta 130 KM. Samofinansirajući izdvajaju od 1.000 do 3.200, a vanredni od 800 do 2.200 KM, također u zavisnosti od vrste fakulteta.

Ako je konkurs za drugi ciklus popunjen, članice Univerziteta zaradile su, kako smo izračunali, 2.223.586 maraka. Ovaj broj mogao bi se pomnožiti s dva, s obzirom na to da magistarski ciklus uglavnom ima dvije godine. Tome treba dodati i mastere, koje pojedini fakulteti organiziraju mimo standardnih postdiplomskih studija.

Plaće iz budžeta

Osim novca za upisninu, studenti svakodnevno plaćaju bezbroj drugih stvari, poput raznih potvrda i slično. Kada se sve sabere, oni na Univerzitetu svake godine ostave desetine miliona maraka. S druge strane, najveći rashodi koje fakulteti imaju odnose se na plaće uposlenih, ali one se najvećim dijelom isplaćuju iz kantonalnog budžeta.

Razlog što niko nema pristup informacijama o trošenju novca na fakultetima jeste taj što Univerzitet još nije integriran. Kada se integracija okonča, fakulteti će biti uvedeni u takozvano trezorsko poslovanje, što znači da će se moći precizno pratiti svaka marka s kojom raspolažu.

Tada će biti moguće i dati odgovor na pitanje je li Sarajevski univerzitet najprofitabilnija domaća kompanija.

Zbog toga nikoga ne treba čuditi što ni ove godine, kao ni prethodnih, nije učinjeno gotovo ništa na njegovoj integraciji, te što je taj proces, koji je davno morao biti završen, još na samom početku.

Primanje mimo konkursa

Istina, na nekim fakultetima ne budu popunjena sva mjesta. S druge strane, pojedini fakulteti svake godine prime mnogo veći broj studenata nego što je propisano konkursom, tako je zarada vjerovatno i veća nego što smo naveli.

(Avaz)

By teha5

Leave a Reply