Hoće li Serge Brammertz opet nasjesti na podvale Beograda?

0

Glavni tužilac Haškog tribunala Serge Brammertz danas stiže u dvodnevnu radnu posjetu BiH. Razlog njegovog dolaska je redovni polugodišnji izvještaj o saradnji država regiona s Tribunalom, koji bi u decembru trebao podnijeti Vijeću sigurnosti UN-a.

Polugodišnji izvještaj

Prema nezvaničnim informacijama, boravak Serge Brammertza u Sarajevu i razgovor s predstavnicima institucija nadležnih za kontakte s Tribunalom, više je dio formalnog kontakta pred podnošenje polugodišnjeg izvještaja, nego li nerazjašnjenih pitanja koja BiH ima u saradnji s Hagom.

– BiH je do sada ispunila sve zahtjeve Tribunala, čak je u nekim slučajevima dala mnogo više nego što se to od nje tražilo i očekivalo. Ne očekujemo da će se Brammertz zalagati kod bosanskih vlasti za nepostojeće dokumente koje od njih traži Radovan Karadžić kako bi pobio tvrdnje Tužilaštva da su pripadnici VRS pod njegovom i komandom Ratka Mladića činili strašne zločine nad nesrpskim stanovništvom – navodi "Avazov" izvor iz Haga.

Ono što će prilikom ove turneje po zemljama bivše Jugoslavije biti mnogo interesantnije čuti jeste šta će to haški tužilac raditi u Beogradu, odnosno kakvu će mu novu podvalu, u zamjenu za saradnju, ovog puta ponuditi tobožnji beogradski tragači za Ratkom Mladićem.  

Naime, nakon priče o Mladićevim ratnim dnevnicima, koja je obilježila junski izvještaj VSUN, decembarski raport, prema svoj prilici, mogao bi obilovati dokazima o opstrukcijama bivšeg direktora Bezbjednosno-informativne agencije (BIA) Rade Bulatovića u pronalaženju i hapšenju Ratka Mladića i Gorana Hadžića, odnosno pohvalama srbijanskom Akcionom timu za saradnju s Tribunalom na predanosti u potrazi za ovim zločincimam, ali tek nakon smjene Bulatovića.

Čuvar Mihov

To je jučer u razgovoru za beogradski "Blic" nagovijestio i tužilac za ratne zločine Srbije Vladimir Vukčević optužujući Bulatovića da je dok je bio na čelu BIA-e znao gdje se Mladić skriva i čak nudio pregovore o njegovoj predaji, te da je nakon odlaska Koštunicinog čovjeka sa čela BIA-e mnogo toga u načinu traganja za Mladićem izmijenjeno. Da bi sve bilo vjerodostojnije, naveo je Vukčević, u sastav Akcionog tima "uključen je i šef beogradske kancelarije Haškog tribunala Dejan Mihov", kao i jedan istražitelj iz Haga.

Hoće li ove Vukčevićeve tvrdnje biti dovoljne da  Brammertz ponovo nasjedne na "pozitivan primjer" saradnje Srbije s Tribunalom oličene u radu Akcionog tima o kojem ovih dana famu širi Vladimir Vukčević i u kojem (posebno znakovito, op.a.) sjedi i poznati čuvar srpskih interesa još iz vremena njegovog službovanja u misiji UNPROFOR-a u BiH Dejan Mihov, a da nema ni traga ni glasa o Ratku Mladiću i Goranu Hadžiću, vidjet će se vrlo brzo.

Evropski put

S obzirom na ranija iskustva, ali i lobije koje Srbija ima unutar Tribunala, ne treba ni sumnjati da je Brammertz, nakon junske priče o ratnim dnevnicima, već progutao i onu o uspješnosti rada Akcionog tima za saradnju Srbije s Haškim tribunalom.

Sasvim dovoljno za tužiočevu naklonost prilikom podnošenja decembarskog izvještaja u UN-u, odnosno više nego dovoljno za naklonost zemalja Evropske unije za srbijanski put u evropske integracije.  

Avaz

Leave a Reply