Bosansku tragediju treba okončati

0

06072345_400Kada je riječ o rezultatima izbora u BiH u njemačkoj štampi najviše pažnje je posvećeno Bakiru Izetbegoviću.

No listovi ocjenjuju i da izbori nisu promijenili bosansku tragediju.

Frankfurter Allgemeine Zeitung tako piše kako je jedno veliko ime ponovo na političkoj sceni, Sueddeutsche Zeitung donosi portret Bakira Izetbegovića, a Die Welt piše kako sin prvog bosanskoherecgovačkog predsjednika važi za umjerenog političara.

 

„Da se Izetbegović uspio probiti u Predsjedništvo BiH je iznenađenje. Ispitivanja javnog mnijenja prije izbora su govorila o prednosti Harisa Silajdžića. Za razliku od elokventnog Silajdžića, Izetbegović u javnim nastupima ni u kom slučaju nije djelovao suvereno. On nije govornik koji oduševljava, a nedostaje mu i karizma njegovog oca. Upravo zbog toga je Izetbegović, koji nije nepoznat u Bosni, u političkom životu zemlje do sada djelovao iz drugog reda,“ komentira Frankfurter Allgemeine Zeitung.
 

List navodi da je Izetbegović polako pravio karijeru u stranci u kojoj je njegov otac bio na čelu. Podsjeća ipak da je njegov pokušaj da dođe na čelo SDA u maju prošle godine završio porazom, ali činjenica da je Izetbegović na Kongresu dobio više od 300 glasova pokazala je sljedeće: „Sin uživa podršku u najvećoj bošnjačkoj stranci koju niko ne može ignorirati… Pobjedu na izborima između ostalog može zahvaliti razočarenjem brojnih Bošnjaka Harisom Silajdžićem koji je, na izborima 2006. godine, obećao ukidanje Republike Srpske. U to da bi Izetbegović mogao bolje obavljati ovu dužnost od Silajdžića, koji ima iskustvo i na međunarodnoj sceni, sumnjaju čak i pojedini simpatizeri SDA. Stoga bi najvažniji kapital novog člana Predsjedništva mogao biti upravo u tome da je potcijenjen, a njegovo najvažnije naslijeđe među brojnim Bošnjacima je upravo njegovo skoro legendarno porodično ime,“ ocjenjuje u komentaru Frankfureter Allgemeine Zeitung.
 

Sueddeustche Zeitung navodi da je Izetbegović nekoliko sati nakon trijumfa odaslao pomirujuće tonove. Rekao je kako u naredne četiri godine mandata želi pružiti ruku svim narodima u BiH, navodi list i ocjenjuje:

„U Sarajevu ga jednostavno zovu „Sin“. On profitira od ugleda svog oca Alije Izetbegovića, koji je preminuo 2003. godine, a početkom devedesetih godina je, kao prvi izabrani predsjednik BiH, organizirao otpor srpskoj agresiji.“

 

Tragedija koja predugo traje

Bez hulja, bez heroja, naslov je komentara u Koelner Stadt Anzeigeru.

„Izbori nisu promijenili bosansku tragediju. Sada je postalo jasno: Sistem se sam od sebe ne može reformirati. Tu može pomoći samo Europska unija,“ocjenjuje Koelner Stadt Anzeiger.

„Država koja se sastoji od tri nacije, od kojih svaka ima svoju političku ulogu, ne može funkcionirati – u najmanju ruku ne kao demokratska država. Odluke koje se na svakom drugom mjestu donose većinom glasova, ovdje uvijek mogu biti blokirane od strane manjine. Sve dok različite nacije i stranke, koje nisu definirane političkim i socijalnim programima, nastupaju jedne protiv drugih ne može doći do istorijskog kompromisa. Nakon što ovaj tragični komad sada ulazi u svoju petu sezonu izvođenja, a interes međunarodne publike za njega rapidno opada, ostaje samo jedan izlaz: skinuti ga sa repertoara. Bosna nije država i neće nikada ni postati. Alternativa beskorisnim pokušajima nije podjela ili rat. To je mnogo više Europska unija. Ono što Bosni i Hercegovini, srednjoročno gledano, treba za jedinstvo, nudi joj međunarodna zajednica. Iz toga proističe da postojeće funkcije zajedničke države treba prenijeti na sljedeći viši nivo. No, zahtijevati od Bosanaca i Hercegovaca da kao uvjet za članstvo u Evropskoj Uniji izgrade nacionalnu i funkcionalnu državu je kao da pokušate upregnuti konja ne sprijeda već straga,“ ocjenjuje u svom komentaru Koelner Stadt Anzeiger.

(Deutsche Welle)

Leave a Reply