On je, komentarišući politiku novoizabranog predsednika nečega što se naziva Republikom Srpskom, istakao da mu zamera stalne pretnje referendumima i mirnim razdruživanjem, kao i to ”što razvlači narodu pamet i nerve bez potrebe”.Dodik bi trebalo da prestane sa pričama koje su uvredljive i uz to potpuno nerealne, protivne Dejtonu, Ustavu BiH i interesu velesila. Bolje mu je da se sa nama pozabavi ekonomijom, jer penzioneri u RS imaju najniže penzije u Evropi.
Dovoljno je nasilja i nepravde napravljeno Bošnjacima u Srebrenici, Keratermu, Manjači i Kozarcu da bi ih se nastavilo provocirati idejama kako će ta mjesta biti odvojena od BiH, istakao je Izetbegović. Dovoljan im je taj problem da bi im trebao još jedan – neizbježan sukob sa bosanskim patriotima ako se oživi nasilni projekat Miloševića i Karadžića.
On je potvrdio da neće nastaviti politiku svog prethodnika Harisa Silajdžića, za koga je rekao da nije umeo da procijeni efekte koje izazivaju njegovi politički potezi.
Reakcija Amerikanaca, Evropljana i Srba koji žive u BiH nije bila onakva kakvu je očekivao, nije dobro procijenio. I to nas je koštalo.Komentarišući mogućnost stvaranja trećeg entiteta sa hrvatskom većinom, Izetbegović je takav scenario nazvao utopijom. To je utopija. Kad nije moglo 1992, u onakvoj konstelaciji odnosa, zašto bi moglo 2010!, istakao je predstavnik Bošnjaka u Predsedništvu BiH.
Kao najveće krivce za usporen razvoj zemlje Izetbegović vidi lidere koji sebično svađaju narode, obećavajući nerealne nacionalne projekte. On je, ipak, istakao da će pokušati da postigne dogovor sa svim liderima u zemlji, što je, kako je rekao, u interesu građana Bosne i Hercegovine. Osvrćući se na pitinja njegovog odnosa prema prošlosti i ulozi oca Alije Izetbegovića u njoj, bošnjački predstavnik je kazao da se prošlost ne može promijeniti, ali da možemo napraviti bolju budućnost ako se otrgnemo balkanskim inatima i iracionalnostima.
Nisam ja odredio prošlost, nije je odredio ni moj otac, odredili su je Milošević i Tuđman u Karađorđevu prije 19 godina. A porodično nasljeđe jeste politika dogovora, mirenja, zajedništva. I Aliju su smjestili tamo gdje mu nije mjesto, među gospodare rata. Alija je mrzeo rat, ali ga je morao voditi, braniti se, rekao je on.
Na pitanje da li smatra da je došlo vrijeme da visoki predstavnik napusti BiH, Izetbegović je rekao da nije, jer bi bez međunarodne arbitraže došlo do nerešivih blokada u radu institucija.
Govoreći o regionalnim odnosima, Izetbegović se založio za saradnju između BiH, Hrvatske i Srbije, dodavši da će jedino na taj način svaka zemlja ubrzati put ka evroatlantskim integracijama.
Pokušaću da popravim te odnose, ali za dogovor potrebno je dvoje. Mislim da je vrijeme da se odnosi poprave, to je naprosto u interesu i Srbije i Hrvatske i BiH. Moramo riješiti međusobna otvorena pitanja, popraviti odnose u regiji ako želimo ubrzati put ka evroatlantskim integracijama , zaključio je on.
Sandžak-x.com