Međutim, etničko glasanje je svoje postojanje pokazalo i na ovim izborima. Veliki broj političkih stranaka natjecalo se da zauzme glasove svojih etničkih zajednica. Prema prvim rezultatima, i pored pojave novih političkih aktera, u politici BiH neće doći do velikih promjena.
Prvi važan faktor, koji je prositekao nakon opštih izbora od 3. oktobra, je da bošnjački član Predsjedništva BiH Haris Silajdžić nije uspio sačuvati svoje mjesto u Predsjedništvu. U novom periodu, Bošnjake će u Predsjedništvu BiH predstavljati Bakir Izetbegović. Što se tiče srpskih i hrvatskih članova Predsjedništva, Nebojša Radmanović i Željko Komšić su i dalje na dužnosti. Isto kao što je to bio slučaj na proteklim izborima, odabir Komšića od strane Bošnjaka zasmetao je bosanskim Hrvatima. Zbog svega toga, veliki dio Hrvata Komšića ne smatra zvaničnim predstavnikom Hrvata u Predsjedništvu.
Drugi važan rezultat ovih izbora je taj što se Socijal-demokratska partija (SDP), na čijem se čelu nalazi Zlatko Lagumdžija istakla kao jedna od vodećih političkih stranaka u zemlji. Socijal-demokratska Partija osvojila je najviše glasova kako u federaciji BiH, tako i u skupštinama 10 kantona Federacije. Iako se čini da se Socijal-demokratska partija obraća svim etničkim zajednicama u zemlji, poznato je da su Bošnjaci bili ti koji su ovoj stranci ukazali najveće povjerenje. Socijal-demokratska stranka, koja ranije nije formirala koaliciju za nacionalističkim strankama, ovoga puta će najvjerovatnije odustati od ovog načela.
Treći važan rezultat izbora je taj što je bošnjački biznismen Fahrudin Radončić sa novoosnovanom strankom Savez za bolju budućnost (SBB) uspio privući interesovanje javnog mnijenja. Inače, novoformirane stranke u BiH veoma teško privlače pažnju naroda. Savez za bolju budućnost nije uspio privući samo pažnju, već je uputio i signale da u budućnosti može biti stranka za koju će se Bošnjaci najviše opredjeljivati. Zanimljivo je i to da je Fahrudin Radončić, u trci za bošnjačkog člana Predsjedništva, uspio osvojiti više glasova od iskusnog političara Silajdžića.
Ako pogledamo na rezultate izbora koji nisu bili iznenađenje, primjećujemo da je i pored separatističkih izjava, Milorad Dodik nastavio da bude favorit bosanskih Srba. Ne samo što je izabran za predsjednika srpskog entiteta u BiH, već je pokazao da je Savez nezavisnih socijal-demokrata (SNSD) čiji je lider, i dalje na poziciji najjače političke stranke Srba. Što se tiče bosanskih Hrvata, i na ovim izborima su, kao što to već tradicija nalaže, dali podršku Hrvatskoj demokratskoj zajednici (HDZ), koja je i ovoga puta izvojevala prvo mjesto među hrvatskim političkim strankama.
Još uvijek je rano davati pretpostavke između kojih stranaka će se formirati vlada BiH. Zajedno sa ovim, teško je pretpostaviti da li će doći do nekih drugih zbivanja na političkoj pozornici BiH. Čim je izabran, novi član Predsjedništva Bakir Izetbegović je izjavio da će raditi na razvoju etničkih veza u zemlji i na razvoju odnosa BiH sa Srbijom i Hrvatskom. Međutim, poznato je da bosanski Srbi na Bakira Izetbegovića gledaju sa velikim predrasudama, a sve zbog toga što je sin rahmetli Alije Izetbegovića.
Sa druge strane, lider bosanskih Srba Milorad Dodik je odmah nakon pobjede nastavio sa izjavama koje povećavaju političku napetost u zemlji. Prilikom nastupa na jednom televizijskom programu Dodik je kazao da stoji iza izjava koje je dao prilikom predizborne kampanje, a koje se protive postojanju BiH kao države, te da neće pokleknuti pod pritiscima međunarodne zajednice. Osvrnušivsi ne ove Dodikove izjave, možemo primjetiti da će politička situacija u BiH i dalje biti napeta, i pored pojave novih političkih aktera.
Izvor: www.trtbosanski.com