Ambasador je obišao ICMP-ov Odsjek za koordinaciju i identifikaciju (ICD), koji predstavlja dio ICMP-ovog sistema laboratorija za analizu DNK, a nalazi se na lokacijama od Sarajeva do Banja Luke.
“ICMP ICD obrađuje slučajeve nestalih osoba iz cijelog svijeta. Predstavlja poveznicu ICMP-ovog sistema za analizu DNK, pa je odgovoran za prijem, pohranjivanje i pripremu bioloških uzoraka koje su donirali članovi porodica nestalih i postmortem uzorke koje dostavljaju vladini organi. Nakon označavanja bar kodom uzorci se šalju u ICMP-ove laboratorije u Sarajevu i Banja Luci. Nakon ekstrakcije DNK, profili DNK se unose u ICMP-ovu bazu podataka i pristupa se procesu poređenja DNK”, navodi se u saopštenju ICMP-a.
Ambasador je obišao i Projekt identifikacije Podrinje (PIP), čija je namjena pružanje pomoći u identifikaciji osoba nestalih nakon pada Srebrenice 1995. godine.
“ICMP se suprotstavlja patnjama kojima je čovječanstvo svakodnevno izloženo. Zadivljen sam profesionalizmom i posvećenošću koju pokazuju stručnjaci ICMP-a. ICMP-ov rad je plemenit doprinos miru i stabilnosti u regiji. Sretan sam zbog činjenice da je pronađeno više od dvije trećine od oko 30.000 nestalih tokom sukoba u Bosni i Hercegovini. Ovaj rezultat je jedinstven”, rekao je Ambasador Gilles.
Dodao je da bi ICMP-ova stručnost bila dragocjen doprinos svim zemljama koje se suoče sa problemom nestalih osoba.
Generalna direktorica ICMP-a Kathryne Bomberger rekla je da je ICMP zahvalan Vladi Francuske za podršku i uočavanje ICMP-ovog doprinosa miru i pomirenju.
U okviru svog mandata ICMP nastoji osigurati saradnju vlada i drugih organa vlasti u procesu pronalaženja i identifikacije osoba nestalih usred oružanih sukoba, drugih oblika neprijateljstva ili kršenja ljudskih prava, pa im pomoći u tom procesu.
(fena)