Rasim Ljajić: Začuđućuja je Bramercova negativna ocjena
Ona (ocjena) potpuno odudara od ranijih izvještaja i izrečene su ozbiljne primjedbe na sve koji rade na lociranju haških optuženika, kazao je Ljajić za B92
Predsjednik Nacionalnog savjeta Srbije za saradnju sa Tribunalom u Hagu Rasim Ljajić ocijenio je večeras da je negativna ocjena glavnog haškog tužioca Serža Bramerca o saradnji Srbije i Tribunala "začuđujuća i potpuno odudara od njegovih prethodnih izvještaja".
– Ona (ocjena) potpuno odudara od ranijih izvještaja i izrečene su ozbiljne primjedbe na sve koji rade na lociranju haških optuženika, kazao je Ljajić za B92.
Zamoljen da prokomentariše mogućnost da je Bramerc takvu ocjenu iznio "zaplašen najavama" iz Brisela da bi Srbija, zbog saradnje u vezi sa Kosovom, mogla dobiti povoljan tretman EU, čime bi pitanje Haga moglo dospjeti u drugi plan, Ljajić je rekao da je to moguće.
– Ne želim da dolijevam ulje na vatru na nešto što bi moglo da liči na teoriju zavjere. Nikad se nije dogodilo da između glavnih izvještaja (haškog tužioca) imamo ovako oštre ocjene saradnje. Na kraju krajeva postoji dio javnosti, možda, i u Tribunali koji smatra da će Srbija izvršiti obaveze ako bude pod stalnim međunarodnim pritiskom. Možda se učinilo nekome da pritisak popušta… možda je time motivisan, kazao je Ljajić.
On je rekao da je svjestan da će se i u domaćoj i međunarodnoj javnosti više vjerovati Bramercu, ali je dodao da intenzitet aktivnosti na hapšenju haških optuženika Ratka Mladića i Gorana Hadžića nije ni malo manji nego ranije.
Dodao je da to što te teme nema u medijima, ne znači da potraga nije intenzivna.
Ljajić je naveo da su domaći organi, nadležni za saradnju sa Tribunalom, spremni da prihvate svaku sugestiju iz Haga i da su već pitali Kancelariju Tužilaštva šta je to što je Srbija trebala da uradi, a nije, "šta je to što smo pogrešno učinili ili zaobišli".
Ljajić je rekao da ne može odgovoriti na ocjenu iz Haga tako što bi govorio o tome koliko i šta Srbija preduzuima jer joj je sugerisano da o tome manje priča.
– Moramo da trpimo sve udarce koji stižu, a ne smijemo da odgovaramo – što iz objektivnih, što iz subjektivnih razloga. Ne treba nam polemika sa glavnim tužiocem iz prostog razloga što će, dok god ovu priču ne završimo, biti ovakvih izvještaja", kazao je Ljajić i dodao da posljednja Bramercova ocjena neće doprinijeti unapređenju saradnje.
Svjesni smo da se Srbija mora što prije osloboditi tog pritiska i balasta i da to moramo da uradimo i zbog nas i zbog činjenice da nema procesa pomirenja u regionu dok se ta tužna slika iz prošlosti ne okonča", ponovio je Ljajić.
Glavni tužilac Tribunala Serž Bramerc izjavio je u ponedjeljak u Hagu da nije zadovoljan saradnjom Srbije u traganju za Ratkom Mladićem i Goranom Hadžićem i da vlasti u Beogradu moraju učiniti više.
Napominjući da njegovi saradnici o tome svake dvije nedjelje imaju sastanke sa zvaničnicima u Srbiji, Bramerc je ocijenio da je "situacija daleko od savršene".
Uz podsjećanje da je ozbiljnu zabrinutost zbog slabosti u potrazi izložio i u svom posljednjem izvještaju Savjetu bezbjednosti UN, juna ove godine, tužilac je kao probleme naveo "ritam i proširenje istrage, tehnike koje se primjenjuju".
Haški tužilac je naglasio da u Srbiji "postoji jaz između izražene političke spremnosti" za hapšenje bjegunaca, toka same potrage i "onoga što je neophodno učiniti" da bi ona bila uspješna.
– Taj jaz se mora zatvoriti, podvukao je Bramerc.
Rekavši da nije na njemu da određuje ko će se pridružiti Evropskoj uniji i kada, Bramerc je naglasio da je politika uslovljavanja, koju je EU do sada vodila prema Srbiji i drugim zemljama bivše Jugoslavije, "bila najvrijedniji alat za postizanje hapšenja" optuženih.
Onasa