Predstavnici MMF-a (Međunarodnog monetarnog fonda) okončali su posljednji pregled provedbe kreditnog aranžmana sa BiH. Usaglašeno je novo pismo namjere kojim je do novembra produžen rok za rebalans federalnog budžeta.
MMF očekuje da će i kantoni do tada provesti planirane uštede. Do novembra bi zvaničnici trebalo da se dogovore i o okviru državnog budžeta za 2011. godinu.
Analitičari tvrde da bi se u slučaju prekida kreditnog aranžmana između MMF-a i BiH, federalni finansijski sistem zbog prekomjerne javne potrošnje urušio.
To bi, prema riječima federalnih zvaničnika, ugrozilo isplatu penzija, ali i plaća budžetskim korisnicima. Neizvjesne bi bile i isplate naknada boračkoj populaciji, koja je aprilskim demonstracijama već uzdrmala pozicije vladajuće koalicije, piše Deutsche Welle.
Osnivač internet portala neznase.ba Emil Karamatić kaže da “takve socijalne (ne)prilike aktuelna vlast ne smije priuštiti uoči izbora, jer je pitanje kome bi, u tom slučaju, otišli glasovi prevarenih birača”.
Karamatić također tvrdi da posljednja odgoda MMF-a i nije ustupak BiH već “vladajućoj oligarhiji sa kojom ta finansijska institucija posluje”.
“MMF ovom odgodom u posljednji, predizborni, trenutak spašava vladajuću oligarhiju u Federaciji BiH, omogućavajući joj da do oktobarskih izbora održi privid stabilnog finansijskog sistema”, kaže Karamatić.
Slično razmišljaju i građani Sarajeva. Amerisa Ahmetović (32) ističe da aktuelne vlasti “samo kupuju socijalni mir, i da se problemi odgodom rokova ne rješavaju, već samo gomilaju”.
Erdin Kadunić (35) kaže da se kredit MMF-a koristi za plaćanje prekobrojne administracije, a ne za razvojne projekte. “To je mrtvi kapital”, kaže Kadunić, izražavajući pri tome sumnju da odgoda roka može riješiti nagomilane probleme.
Sarajlija Alen Musić (31) kaže da “MMF treba posmatrati kao banku, državni aparat kao glavnog dužnika, a građane kao žirante koji će na kraju platiti sve dugove”.
“Kreditom MMF-a se samo održava najbrojnija i najskuplja administracija koja će zato i na predstojećim oktobarskim izborima ponovo dati glas svojim poslodavcima. Krajnji rezultat će biti ostanak na vlasti aktuelnih vladajućih političara koji ni u narednom mandatu neće riješiti glavni problem, odnosno smanjiti prekomjernu javnu potrošnju”, kaže Musić.
“Naše političko vođstvo pozajmicu koristi za ublažavanje socijalnog bunta”, kaže Sarajka Selma Sinanović (28). “Zašto se ne pitamo šta će se dogoditi sa ovim društvom za par godina, gdje ćemo biti uz tolike dugove i ko će taj cjelokupni dug da vrati? Ne znam zašto naši građani ne razmišljaju o ovome i zašto su zadovoljni drugorazrednim, polovičnim rješenjima”, kaže Selma.
Emil Karamatić kaže da sve međunarodne organizacije, pa tako i MMF, BiH politički i finansijski “održavaju na kapaljci”. Pri tome se, tvrdi Karamatić, vodi računa i o posljedicama mogućih socijalnih nemira “koji bi u zapaljivo predizborno vrijeme mogli biti iskra za povratak u devedesete”.
Sociolog Salih Fočo nedavno je za Deutsche Welle kazao da je vladajuća elita i prošle izbore dobila “lažnim obećanjima” te da im je i sada stalo do izbora, a ne do rješavanja socijalnih i ekonomskih problema”.
24sata.info