Historijat tajne službe MI6
IslamBosna.ba – U Velikoj Britaniji je iz štampe izašla knjiga osvrta na prve četiri decenije rada britanske obavještajne službe MI6, od njenog osnivanja 1909. godine do perioda neposredno poslije II svjetskog rata. Prošle godine objavljena je i prva knjiga historijata MI5 britanske obavještajne službe koja se bavi pretežno operacijama na domaćem terenu. Ta knjiga je na sličan način opisala uspon službe MI5 od početka do propasti, uključujući infiltraciju njenih agenata u britansku Komunističku partiju pedesetih godina 20. vijeka, kao i otkriće da je veliki broj tadašnjih članova britanskog parlamenta radio za sovjetske obavještajne službe.
Profesor Keith Jeffery, autor knjige, je dobio pristup arhivama britanske “agencije za međunarodni obavještajni rad”, čiji je zvanični naziv Tajna obavještajna služba. Profesor Jeffery je za BBC objasnio da mu je tokom pisanja knjige pod naslovom “MI6: historijat tajne obavještajne službe od 1909. do 1949.” dozvoljen pristup apsolutno svim dokumentima Službe iz tog vremena. Jedina zabrana koju je, kako kaže, morao da poštuje odnosila se na neobjavljivanje imena pojedinih agenata.
Jedan od kontroverznih dokumenata na koje je, kako kaže naletio tokom svog istraživanja, sadrži podatke o vrlo neobičnoj akciji agenata MI6. Oni su, naime, imali zadatak da sabortiraju brodove čiji je posao bio da, po završetku II svjetskog rata, prevezu jevrejske izbjeglice u Palestinu koja je tada bila pod britanskom vlašću. “U pitanju je Sveti Gral britanskih arhiva”, kaže on. “Služba MI6 je imala vrlo nezgodan početak II svjetskog rata, ali je tokom njegovog trajanja nadvladala Nijemce i proslavila se širom Evrope i svijeta.”
Kao prvi historičar kojem je dozvoljen pristup arhivama MI6, profesor Jeffery kaže da je za njega to bilo “fascinantno iskustvo”. “Osjećao sam se kao dijete u prodavnici slatkiša, ovi podaci nisu nikada bili dostupni nikome drugom. Nešto poput Aladinove pećine historijskog materijala! Na žalost, puno je podataka nestalo tokom godina, ali ima dovoljno dokumenata koji bilježe realne živote hrabrih ljudi u izazovnim životnim situacijama”, kaže on.
Prava imena agenata ne smiju se objavljivati, jer su pod tim uvjetom prihvatili da rade. “Zahvaljivao sam Bogu što se zaustavljam na 1949. godini. U 800 stranica knjige upakovano je sve što je bitno u prvih 40 godina postojanja Službe. Mada je puno toga o čemu nisam mogao detaljno da pišem, ali nadam se da će to uraditi moji nasljednici na tom poslu – ukoliko ih bude”, kaže profesor Jeffery za BBC.
IslamBosna.ba