U sklopu aktivnosti unapređenja zatvorskog sistema u Bosni i Hercegovini pristupilo se  realizaciji projekta adaptacije objekta bivše Psihijatrijske klinike na Sokocu za forenzičke bolesnike. Ovaj zavod za forenzičku psihijatriju, za kojeg su još 2006. godine odobrena sredstva švicarske vlade trebao bi, kako se očekuje, biti stavljen u funkciju do kraja ove godine. 

„Švicarska donacija od 2,8 miliona KM godinama je stajala neiskorištena. Sredstva su odobrena Bosni i Hercegovini kao državi. Problem je bio s entitetima, na koji način vršiti raspodjelu novca. Kako niko nije ništa poduzimao, tražili smo da se novac podijeli među entitetima i da budu izgrađeni zasebni zavodi, iako smo uvijek davali prednost osnivanju jedinstvene ustanove. Odlučeno je da se zavod gradi na Sokocu“, objašnjava federalni ministar pravde Feliks Vidović. Navodi da na smještaj u Zavod iz FBiH trenutno čeka pedesetak zatvorenika.

Vlada FBiH godišnje će RS-u plaćati 1,3 miliona KM za smještaj na Sokocu 50 duševno oboljelih zatvorenika iz Federacije. Prema sporazumu o smještaju tih osuđenika u Specijalnoj bolnici na Sokocu, koji su potpisali Vijeće ministara BiH i vlade FBiH, RS i Brčko Distrikta, dan boravka jednog zatvorenika u toj ustanovi koštat će 72 marke. 

Za taj novac bolnica se obavezuje da će zatvorenicima pružiti adekvatno liječenje i smještaj koji zadovoljava, kako se navodi, zdravstvene i higijenske potrebe i najmanje tri obroka dnevno. 

“Donijeta je odluka da se odmah nakon uspostavljanja rada klinike na Sokocu pristupi premještanju svih forenzičkih bolesnika iz KPZ Zenica i Psihijatrijske klinike Podromanija. Svaki nivo vlasti će plaćati svoje usluge“, navodi pomoćnik ministra pravde BiH za izvršenje krivičnih sankcija Mustafa Bisić.

Federacija BiH nema nijednu psihijatriju zatvorenog tipa, u kojoj bi bile smještene osobe kojima je u krivičnom postupku izrečena i mjera obaveznog psihijatrijskog liječenja. 

U nedostatku adekvatne ustanove duševni bolesnici su do sada smještani u improvizovani forenzički odjel Kazneno-popravnog zavoda Zenica. Posljedica se vidi u slučaju višestrukih ubica Nedima Fejzića iz sela Hlapčevići kod Visokog i Tomislava Petrovića iz Tuzle, za kojih nema adekvatnog zatvora. 

Rješenje općinskog suda o prisilnom smještanju Petrovića na Psihijatrijsku kliniku u Tuzli izazvalo je neslaganje osoblja. „17 ljekara zaposleno na Klinici za psihijatriju najavilo je generalnom direktoru da će raskinuti ugovor o radu ukoliko se to desi!“ – ističe direktor Psihijatrijske klinike Univerzitetsko kliničkog centra u Tuzli dr. Izet Pajević.

Građani smatraju da su takve osobe opasne po okolinu i trebaju zdravstvenu ustanovu u kojoj će biti smješteni kako ne bi bili pušteni na slobodu i biti u prilici da počine nove zločine.

„Naravno da me je strah. Nikako se ne bi smjelo desiti da takve osobe budu na slobodi. Država treba povesti brigu o njima, kako ne bi ponovili svoja zlodjela“, govori jedna gospođa. 

Sjetimo se riječi Mate Pavlovića, brata Kate Petrović, jedne od šestero žrtava Tomislava Petrovića. „Ubio je zato jer je stanje u društvu takvo kakvo jeste. Hiljade potencijalnih ubica hoda po Bosni. I tako će nam biti sve dok vlast samo sebi bude pravila plate!“

Po važećim zakonskim propisima forenzički zatvorenici mogu biti smješteni u psihijatrijske klinike pri psihijatrijskim centrima koje imaju veći gradovi u BiH, ali tu mogu boraviti najviše jednu godinu. Nakon toga bivaju pušteni na slobodu.

 

DW

By teha5

Leave a Reply