Građani trgovcima ostavljaju hiljade maraka na kasama
Od prije dva mjeseca u Federaciji BiH na snazi je novi Zakon o unutrašnjoj trgovini koji nalaže da cijene robe trgovci moraju iskazivati u domaćoj valuti u apoenima novčanica i kovanica koji su u opticaju. S obzirom na to da je najniži apoen u BiH pet feninga, znači da cijene moraju biti zaokružene u skladu s tim kako bi kupcima mogao biti vraćen kusur.
Dnevni profit
No, prema riječima Mesuda Lakote, sekretara Udruženja za zaštitu interesa potrošača Kantona Sarajevo, ta se odluka u većini trgovačkih centara ne poštuje, pa se i dalje dešava da cijena nekog artikla naprimjer završava sa šest, sedam, osam ili devet feninga.
Osim što se ne poštuje zakon izražavanjem takvih cijena, Lakota kaže da na osnovu te prakse trgovački lanci ostvaruju dnevni profit i po 2.000 maraka.
– Kada se radi o plaćanju, niko neće u obzir uzeti ona dva feninga, a kada je u pitanju vraćanje, onda te niko ne pita. Primjera radi, u Njemačkoj ako nešto košta 99 centi, trgovac neće zaokružiti na euro, nego na 95 centi, čime izražava svoje poštenje, poslovnost i odnos prema kupcu. Kod nas je to obratno, ako ti može uzeti, uzet će – kaže Lakota.
Marketinški trik
Ovakvim zakonskim propisima, kaže naš sagovornik, trebao bi biti izbjegnut i poznati trgovački marketinški trik da cijenu nekog artikla umanje samo za fening, da primjera radi, umjesto 50 maraka, koliko i bude naplaćen, stoji cijena od 49,99 KM.
Lakota tvrdi da na zaokruživanju cijena nauštrb građana profitiraju i preduzeća koja pružaju komunalne usluge.
Sumnje kupaca
Danijel Malić iz banjalučkog Udruženja potrošača “Plava sfera” kaže da se u trgovačkim objektima u našoj zemlji često mogu naći cijene u decimalama koje nisu zaokružene na pet ili na nulu i da u tom slučaju ne postoji mogućnost vraćanja kusura.
– S obzirom na to da imamo apoen od pet feninga, ne bi bilo loše upravo zbog smanjenja mogućnosti sumnje potrošača da se na to obrati pažnja i da trgovci svoje cijene prilagode tom apoenu. Time bi se izbjegle situacije da vam trgovac ponudi žvaku umjesto kusura i slično – kazao nam je Malić.
Avaz