Erdogan: Otvaramo novo demokratsko računanje vremena
Građani Turske prihvatili su ubjedljivom većinom na referendumu 12. septembra opsežnu reformu Ustava koju je predložila vladajuća AK partija. 68 posto glasača izglasalo je paket koji se sastoji od 26 novih ili revidiranih amandmana koji uključuju reformu pravosudnog sistema i mjere kojima će se povećati kontrola civilnih sudova nad vojskom.
Reformom Ustava se jačaju građanska prava i smanjuju ovlaštenja vojnog suda i sadrži amandmane koji će omogućiti restrukturiranje Ustavnog suda i Vrhovnog vijeća sudaca i tužitelja (HSYK). Novim ustavom turski parlament dobija više utjecaja na izbor sudaca Vrhovnog suda, što je prije referenduma bila jedna od najsporijih tačaka.
Glavne opozicione stranke, Republikanska narodna stranka (CHP) i Stranka nacionalističke akcije (MPH), vodile su intenzivnu kampanju protiv referenduma, dok je prokurdska Stranka mira i demokratije bojkotirala referendum.Inače, paket ustavnih amandmana o kojima se glasalo na referendumu odobren je u parlamentu u maju, ali nije dobio potrebnu dvotrećinsku većinu glasova potrebnu da bi postao zakonom, te je stoga održan referendum.Referendum, kojim se između ostalog smanjuje utjecaj vojske na politiku, održan je na 30. godišnjicu vojnog udar, koji je iznjedrio dosadašnji ustav.
Premijer Erdogan je nakon objavljivanja rezultata referenduma naglasio da se reformom pravosuđa jača položaj zemlje na njenon evropskom i demokratskom putu. Slaveći pobjedu svoje stranke na referendumu, Erdogan je podsjetio na značaj 12. augusta, dan na koji je prije 30. godina izvršen vojni udar u zemlji: „12.august je bio ukaljan Ustavom koji su nametnuli pučisti. Ovim referendumom počinje novo, demokratsko, računanje vremena. Otvaramo novu stranicu povijesti Turske i čistimo tu prljavštinu iz Ustava”.
Evropska Unija i Sjedinjene Države pozdravile su ishod ustavnog referenduma u Turskoj. „Rezultat referenduma pokazuje volju naroda za realizacijom reformi za više slobode i prava”, izjavio je povjerenik Evropske komisije za proširenje Stefan Füle uz napomenu da Turska treba donijeti novi ustav koji bi uveo više demokratije u skladu s evropskim standardima. Istakao je da će Evropska komisija pažljivo pratiti kako će ustavne reforme biti provedene u praksu i da zahtjeva nove promjene u pravcu većih vjerskih sloboda i sloboda izražavanja.
Preporod