Devet godina poslije 11. septembra raste mržnja prema muslimanima

0

9-11Devetu godišnjicu terorističkog napada na New York, pripadnici islamske vjeroispovijesti koji žive u Sjedinjenim Državama dočekuju s pitanjima poput – „hoćemo li ikada biti posve prihvaćeni i asimilirani i možemo li živjeti u Americi bez straha od napada onih koji muslimane optužuju za sve negativno što se događa u zemlji?

Slobodnije nego u Evropi?

Eboo Patel, direktor međureligijskoga centra u Chicagu, tvrdi da je sada više nego poslije 11. septembra 2001. godine zabrinut za mogućnost novih iskazivanja nesnošljivosti prema muslimanima.

– Plašimo se napada poput nedavna pokušaja ubistva taksista u New Yorku koji je zamalo umro od posljedica ranjavanja nožem isključivo zato što je priznao da je pripadnik islamske zajednice. Brinemo se može li situacija postati zagrijana toliko da Amerika neće htjeti muslimane u svojoj zemlji – izjavio je za The New York Times dr. Ferhan Asghar, kirurg iz Cincinnatija.

Takvim razmišljanjima suprotstavljaju se mnogi Amerikanci koji tvrde da nitko nije protiv muslimana te da oni u SAD-u žive najslobodnije od svih zapadnih zemalja te su asimiliraniji i poslovno uspješniji nego pripadnici njihovih vjerskih i etničkih skupina u Evropi.

Slično holokaustu

Potvrdili su to i predsjednik Barack Obama i newyorški gradonačelnik Michael Bloomberg poručujući da nisu protiv gradnje džamije i islamskog centra u blizini Ground Zeroa, mjesta na južnom dijelu Manhattana gdje su prije rušenja nakon terorističkog napada na New York bili neboderi Svjetske trgovinske organizacije.

Immam Abdullah T. Antepli, profesor na Sveučilištu Duke, koji je u augustu s američkim rabinima i muslimanskim liderima posjetio Njemačku i Poljsku gdje su proučavali holokaust i događaje koji su prethodili tom mračnom dijelu historije, za New York Times izjavio je kako „je čuo komentare da negativna klima oko izgradnje džamije podsjeća na retoriku koju su nacistički njemački mediji širili o Židovima“.
Ibrahim Hooper, glasnogovornik Savjeta za američko-islamske odnose, uvjerava novinare i javnost da nema razloga za strah i paniku jer će vrijeme pokazati da su to bila nepotrebna napuhavanja problema koji su zanemarivi u svakodnevnu suživotu muslimana i drugih narodnosti i vjeroispovijesti u Americi.“

– To su priče koje se potenciraju samo uoči 11. septembra i nisu ozbiljne jer je netolerancija strana američkom društvu – poručio je Hooper.

Kontroverzan plan izgradnje islamskog centra u blizini mjesta terorističkih napada doveo je mnoge američke muslimane u situaciju da se stalno i svima moraju opravdavati, ali oni obrazovaniji i mudriji, tvrdi Glas Amerike, provalu protumuslimanskih prosvjeda i retorike vide kao jako dobru priliku da potvrde svoje mjesto u američkom društvu.

U pet gradskih općina koje čine New York postoji više od stotinu džamija, u kojima se mole stotine hiljada newyorških muslimana.

Neke od njih golema su zdanja, poput Islamskog centra na Upper East Sideu na Manhattanu, druge su mali prostori za molitvu, često u porodičnim kućama.

dalje.com

Leave a Reply