Pokrenuti proizvodnju u poduzeću “Samoborka-Vatrostalna”

0

HSP_BiHHSP BiH podružnice Busovača izražava zabrinutost zbog agonije kroz koju zadnjih mjeseci prolazi jedno od rijetkih poduzeća u Općini Busovača, “Samoborka – Vatrostalna”, za koje se može kazati da je, istina smanjenim kapacitetom, ali ipak nastavilo s radom i održalo proizvodnju koliko je to bilo moguće.

Svjetska recesija je dodatno zakomplicirala i onako teško stanje, a ono što je još pogubnije je činjenica da se uprava poduzeća u toj situaciji nije najbolje snašla, te je s nesposobnim vodstvom dovela poduzeće pred likvidaciju, radi čega je između ostalog nastao generalni štrajk. Prije, a i poslije drugog svjetskog rata, proizvodnjom sirovina nemetala, kvarca i gline, bavila se tvrtka “Nemetal” Busovača, koja se udružuje u “Vatrostalnu – Zenica” da bi se nakon toga 1961. godine osnovala “Vatrostalna – Busovača”.

Značajno je napomenuti da je maksimalna proizvodnja zrnastih vatrostalnih materijala u svim pogonima “Vatrostalne – Busovača” 1987. godine iznosila 65.000 t. Proizvodi ovog poduzeća su bili cijenjeni u svim državama ex Jugoslavije, a redoviti plasman u Poljsku, Italiju, ČSSR i Mađarsku bio je zastupljen s cirka 3.000 t/godinu.

Iako je danas općenito teško stanje na tržištu, usporedimo li proizvodnju iz ranijeg razdoblja s minimalnom koja sada iznosi ukupno 3.000 t/godišnje, krivca za te poražavajuće rezultate možemo prepoznati samo u upravi. I dok se stanje u poduzeću iz dana u dan pogoršava, dok se uposleni djelatnici raznim vidovima i metodama bore za svoja osobna, ali i kolektivna prava, te mole i traže istinu, politička elita na vlasti drži isprazne govore i pripremaju se za izbore.

Cilj Hrvatske Stranke Prava BiH, podružnica Busovača je upoznati pučanstvo naše općine i širu javnost o dešavanjima u ovom poduzeću. Pozivamo vladajuće političke strukture kao i vlasnika poduzeća da se konačno otpočne primjena ugovora o privatizaciji. 

U tom smislu tražimo:

    * Da se žurno pokrene proizvodnja u poduzeću
    * Da se izmire sve obveze prema uposlenim djelatnicima glede isplate zarađenih plaća, potpisivanje ugovora o radu i drugo,
    * Da se daju potrebite garancije o opstanku poduzeća ali i lokacije.

Ukoliko se u razumnom roku ne poduzmu odgovarajuće mjere i radnje na oporavku poduzeća i rješavanju radničkih prava, ova stranka dijeli zabrinutost s uposlenicima i zaključuje kako bi bilo pogubno da ovo poduzeće završi kao “Medijapan”, stoji u priopćenju ove stranke.

(Bl.i.)

Leave a Reply