Podrška projekta “Lijeva obala Drine – nacionalni park”

0

normal_DrinaKanjon_03IslamBosna.ba– S ciljem očuvanja prirodnih resursa lijeve obale Drine, od Višegrada do Skelana, Evropski centar za zaštitu prirode je preko regionalnog centra REC-a (Regionalni centar za okoliš) na ovom području pokrenuo izradu LBAP-a.

Uz sufinansiranje projekta, REC uključuje i unapređenje, ali i koristi od biodiverziteta. Svi projekti u njemu bi imali prefiks eko, i za sada je rezervisano oko pet miliona eura za realizaciju projekata iz LBAP-a. Prva prezentacija projekta je uspješno održana u Sasama na rekultivisanom dijelu brane Jalovišta. S daljim prezentacijama, na kojima mogu učestvovati svi zainteresirani, se nastavlja nakon mjeseca ramazana.

Koliko je REC zaista zainteresiran za nastavak projekta, pokazuje i činjenica da čelnici te organizacije žele da vide da li i mještani s prostora budućeg nacionalnog parka žele na ovaj način zaštiti ljepote svog zavičaja. Radi dalje realizacije, od koordinatora projekta, Ilijasa Begića, očekuje da u što kraćem vremenskom periodu REC-u dostavi proširen spisak zainteresovanih strana i interesnih grupa.
Projekat mogu podržati svi zainteresirani: pojedinci, udruženja, firme, ribolovci, lovci, zeleni, proizvođači hrane, voća, berači ljekobilja isl. Svi oni koji žele, odnosno koji su u mogućnosti da podrže ovaj projekat, mogu ostaviti svoje podatke (ime, prezime, telefon, za organizacije je važno navesti ime kontak osobe) na:

LINKU OVDJE, ili putem tel. 066 321 130, odnosno email-a: begilijas@hotmail.com

Svi podaci će biti spomenuti u projektu, a svima će biti omogućeno da učestvuju u daljem radu projekta i što skorijoj realizaciji istog.
Zaštitimo ono što nam pripada, i ne dozvolimo da sudbinu ovog kraja još jednom kroji onaj kome nije stalo do njega. Dozvolimo da i naša, lijeva obala Drine postane nacionalnim parkom, kao što je to i desna obala već 60 godina.

Podsjećamo na riječi pokretača projekta:
«Radi se o proces-dokumentu zaštite bidiverziteta (raznolikosti živog svijeta), što ne znači samo zaštitu, već i korist. To je skup projekata koje treba realizovati u narednih 10 godina, nakon izrade studije biodiverziteta kao osnovne baze od koje se polazi. Na mnogim seminarima koje sam posjetio u okruženju uvjek sam isticao problem da je svjetski presedan da je desna obala rijeke Drine nacionalni park, a lijeva plato za nekontrolisanu eksploataciju prirodnog resursa. Uspio sam skrenuti svjetsku pažnju na taj problem. Sad mi je cilj napraviti fitocenološke snimke i ukazati na specifičan biodiverzitet ovog područja sa oko 200 endemičnih biljnih vrsta, što bi bila baza da se prostor proglasi nacionalnim parkom prirode. To bi preporodilo kraj stvorilo uslove za razvoj regije»

Koordinator projekta «Lijeva obala Drine – nacionalni park» poziva sve one koji mogu i koji su u mogućnosti da podrže projekat kojim bi se konačno stavila tačka na sve pokušaje uništavanja ljepota ovog kraja.

Begić se nada što većem odzivu i što većoj podršci, a s mogućim izborom u parlament (kandidat za poslanika u narodnoj skupštini RS ispred SBB BiH) ovo pitanje bi bilo jedno od poslaničkih pitanja, te on očekuje olakšanje proglašenja lijeve obale Drine nacionalnim parkom.

IslamBosna.ba

Leave a Reply