Palo povjerenje građana u evropske institucije

0

39218-velikaPribližno polovina građana EU, njih 49 odsto, smatra da je njihova zemlja profitirala od članstva u Uniji, a povjerenje u evropske institucije opalo je na 42 odsto, odnosno za šest procenata u odnosu na jesen prošle godine.

Rezultati istraživanja koje je provela evropska agencija Evrobarometar pokazuju da je povjerenje građana EU u evropske institucije palo na najniži nivo od kada se provode ova anketa. Imidž EU najdrastičnije je pao u očima stanovnika Grčke, Kipra, Španije, Portugalije, Rumunije, Italije i Luksemburga, i to od deset do 18 odsto u odnosu na prošlu godinu. Samo Mađari i Danci pokazuju neznatno veće povjerenje u Evropu, dok Belgijanci ostaju na pređašnjem nivou.

Tako loši rezultati pripisuju se povećanoj nezaposlenosti i krizi evra. Upravo nezaposlenost ostaje razlog najveće zabrinutosti Evropljana (48 odsto), a ekonomska situacija u cjelini brine 40 odsto stanovnika Unije.

Komentarišući rezultate istraživanja, portparol Evropske komisije Olivije Baji rekao je da nije siguran da postoji veza između negativne percepcije građana o pozitivnim aspektima članstva u EU i njihove kritike evropskih institucija.

Razočarenje u članstvo može biti povezano sa evropskim institucijama, ali takođe i sa načinom na koji su nacionalne vlade učestvovale u donošenju odluka ili sa opštim manjkom informacija o EU.

Na pitanje na šta ih najčešće asocira EU, većina ispitanika odgovorila je da su to evro i sloboda putovanja. Na trećem mjestu je mir, a nakon toga anketirani Uniju povezuju sa rasipanjem novca. Rastrošnost EU najviše su kritikovali Austrijanci, Nijemci i Šveđani.

Samo 19 procenata anketiranih vidi EU kao stup demokratije. Na tom pitanju najkritičniji su bili građani Finske, Velike Britanije i Letonije, dok o evropskoj demokratiji najbolje mišljenje imaju Rumuni, Bugari i Kiprani.

Većina ispitanih, njih 72 odsto, želi povećan nadzor EU nad finansijskim grupama i bankama, a 75 odsto bi željelo jaču saradnju u oblasti ekonomije i finansija u vrijeme globalne krize.

Istraživanje Evrobarometra provedeno je na uzorku od 1 000 ispitanika u svih 27 država članica. Prvi put u takvo istraživanje uključen je Island, kandidat za članstvo u EU, a rezultati su poražavajući – samo 19 odsto anketiranih smatra da je članstvo u EU dobro za njihovu zemlju, a 29 odsto misli da će Island profitirati od članstva u Uniji.

(interm.)

Leave a Reply