Giulio Moreno upao u mrežu manipulacija

0

news_2010_august_moreno_556578963 Šef EBRD-ove kancelarije u Sarajevu Giulio Moreno s pravom je izazvao bijes federalnih vlasti koje su italijanskom bankaru spočitale „površnost“ i „neupućenost“.

U prošlonedjeljnom razgovoru za Dnevni avaz, Moreno je prozvao entitetske vlade da su uradile malo na razvoju energetskog sektora, optužujući ih pri tome da su koncesije za izgradnju novih energetskih objekata davale neposrednim dogovorom, mimo javnog tendera. Međutim, kao ilustraciju ove prakse, Moreno nije naveo ni jedan konkretan primjer iz energetskog sektora, ali je naveo slučaj Strabaga koji nije mogao dobiti kredit EBRD-a za izgradnju autoceste Doboj – Banja Luka, budući da mu je Vlada RS-a koncesiju dala mimo javnog tendera.

Na ovu prozivku, niko iz Vlade RS-a nije reagirao, ali su uslijedile burne reakcije iz Vlade Federacije BiH u kojima se tvrdi da se nikako ne može povući znak jednakosti između  dvije enetitetske vlade. Istina je da je Vlada Milorada Dodika mimo tendera birala strateške partnere i za izgradnju novih energetskih objekata i za izgradnju nekih dionica autoceste, ali ni Moreno ni bilo ko drugi ne može pronaći niti jedan primjer slične prakse u Federaciji BiH. Federalna vlada ne da nikome nije dala koncesiju za izgradnju novih energetskih objekata, nego je izričito propisala da dvije federalne elektroprivredne kompanije budu nosioci svih novih energetskih projekata i da eventualne strateške partnere biraju na međunarodnom javnom pozivu.

Takav primjer u Federaciji BiH pogotovo se ne može naći u cestogradnji koja se odvija pod prismotrom glavnih kreditora – EBRD-a i EIB-a. Nažalost, cestogradnja u Federaciji BiH napreduje brzinom puža, što najplastičnije ilustrira primjer izgradnje Sarajevske zaobilaznice za koju je upravo EBRD odobrio kredit još prije punih deset godina! Svi partneri na ovom prijektu birani su po diktatu EBRD-a: i autori projekta i revizori projekta, kao i izvođač radova, izabrani su u skladu e EBRD-ovim pravnim standardima, ali kao što vidimo ni nakon punih deset godina ne mogu se nazrijeti ni konture Sarajevske zaobilaznice. Traljava slovenačka kompanija SCT, izabrana po EBRD-ovim pravilima, u međuvremenu je dobila još jedan posao na Koridoru 5C iako je ova kompanija davno morala biti najurena iz BiH.

Za skandalozno sporu izgradnju Sarajevske zaobilaznice najveći dio krivice snosi EBRD, no Moreno o tome uporno šuti.

Vijesti.ba

 

Leave a Reply