Istraživači iz sarajevske laboratorije su, upoređivanjem DNK iz kostiju pronađenih u masovnim grobnicama sa genetskim materijalom uzetim od živih rođaka, uspjeli da identifikuju žrtve ratova na Balkanu 90-ih godina, režima Augusta Pinočea u Čileu, tajfuna Frank na Filipinima, uragana Katrina u Lujzijani i cunamija u Aziji u decembru 2004. godine, javio je AP.

Tim od šest stručnjaka sarajevske laboratorije već dvije godine obučava iračke forenzičke arheologe, antropologe, medicinske sestre i druge stručnjake kako da prikupljaju uzorke krvi, vade DNK, vrše iskopavanja kostiju iz masovnih grobnica i otvaraju laboratorije u Iraku.

Softver koji je Međunarodna komisija za nestale osobe napravila upravo se prevodi na arapski i kurdski jezik.

Neke od žrtava na čiju identifikaciju se čeka ubijene su još u iransko-iračkom ratu 80-ih godina, neke su Kurdi ubijeni zbog etničke pripadnosti, šiiti masakrirani zbog svoje vjere, ili suniti eliminisani zbog političkih stavova.

Irački zvaničnici procenjuju da se u masovnim grobnicama širom Iraka nalazi 350.000 tijela, a organizacije za ljudska prava navode da bi ta cifra mogla iznositi čak blizu milion, javio je AP.

Ako se ispostavi da su procjene organizacija za ljudska prava tačne, razmjere zločina protiv čovječnosti u Iraku nadmašit će samo genocid u Ruandi 1994, Pol Potova kambodžanska polja smrti 70-ih godina i nacistički holokaust iz Drugog svjetskog rata, navedeno je u izvještaju Američke agencije za međunarodni razvoj iz 2004.

Velikom broju žrtava Sadamovog režima treba dodati i nepoznati broj masovnih grobnica u koje su bačene žrtve osvetničkih ubistava u postsadamovom periodu kada su suniti, šiiti i suparničke političke frakcije koristile haos u zemlji za poravnavanje računa.

Ali, možda će proći decenije prije nego što kosti iz masovnih grobnica u Iraku dobiju imena, naveo je AP.

Avaz

By teha5

Leave a Reply