U prvom od takvih, objavljenom 25. augusta, koji potpisuje viši dopisnik “Timesa” Dexter Filkins, kao plaćenik CIA-e spominje se Muhammed Zia Salehi, inače poznat kao bliski suradnik predsjednika Karzaija. Pozivajući se na svoje izvore iz Washingtona i Kabula, Filkins tvrdi da je Salehi „dugogodišnji saradnik CIA-e“.

Dva dana kasnije, pozivajući se na svoje tajne izvore iz vrha američke vojske i Obamine administracije “Washington Post” tvrdi da „ se na platnom spisku CIA-e nalaze mnogobrojni članovi Karzaijeve administracije“.  

Muhammed Zia Salehi,  šef afganistanskog Ureda za nacionalnu sigurnost, se nalazi u centru kontraverze između Washingtona i Karzaija. U julu ove godine Salehi je uhapšen pod optužbama za korupciju. Navodno, antikorupcijski tim je u posjedu snimka telefonskog razgovora prilikom kojeg Salehi traži 10.000 američkih dolara u zamjenu za obustavu istrage protiv New Ansarija, kompanije za transfer novca.
Nedugo nakon hapšenja uslijedila je intervencija predsjednika Karzaija i Salehi je pušten nakon samo 7 sati provedenih u pritvoru. Karzai je također spriječio hapšenja i izvršnih direktora New Asrija.

Svaki pokušaj istrage pomenute kompanije naiđe na nesavladive prepreke, istrazi se direktno protivi veliki dio Karzaijeve administracije. New Asri se optužuje za transfer stotina miliona dolara u kešu iz Afganistana u ime gospodara rata, vladinih zvaničnika, i dilera drogom. Carinski službenik Ujedinjenih Arapskih Emirata je potvdio da je samo u toku prošle godine posredstvom New Asrija u UAE prebačena milijarda dolara u kešu.

“The Times” tvrdi da mnogi afganistanski zvaničnici „imaju drugi dom“ u UAE gdje „uživaju u nevjerovatnoj raskoši“. OD 2001. količina novca opljačkana s računa „međunarodne pomoći“ kreće se u desetinama milijardi. A velike sume novca CIA je predala direktno u ruke u vidu otplate ili mita.

29. augusta oglasio se saopćenjem za javnost i ured predsjednika Karzaija. Navodi o povelikom broju CIA-inih plaćenika u afganistanskoj administraciji okarakterisani su kao neosnovani, te da takvi navodi „ mogu imati negativne posljedice na rat protiv terorizma“, i  da takve stvari „ bacaju mrlju na reputaciju vrijednih afganistanskih zvaničnika“.

Međutim, ne postoji ni jedan razlog zbog čega bi sumnjali u pomenute navode. CIA na prostoru Afganistana djeluje od kraja sedamdesetih prošlog stoljeća pa sve do kraja osamdesetih i povlačenja sovjetskih trupa iz te zemlje. Nekoliko godina prije 9. 11. CIA-ini agenti su opet bili u Afganistanu kupujući saveznike za američki invaziju.

Muhammed Zia Salehi je 2001. bio glasnogovornik najmoćnijeg i najsvirepijeg gospodara rata,  Abdula Rašida Dostuma, za kojeg se zna da je bio finansiran od strane SAD-a. Njegova milicija u toku američke invazije je zajedno u suradnji s CIA-om učestvovala u borbama na sjeveru Afganistana.

Samom Karzaiju je ukazano povjerenje na osnovu njegove decenijama duge saradnje s američkim obavještajnim služabama. Karzaijev najbliži suradnik s američke strane je šef CIA-e za Afganistan, poznat samo po nadimku „Spider“. Njihova saradnja je počela par godina prije američke invazije.

Prema “Wall Street Journalu”, „Spiderov“ bliski odnos s Karzaijem je bio razlogom neslaganja unutar State Departmenta početkom godine. Naime, nekoliko neimenovanih visokih zvaničnika imalo je oštre primjedbe na njihovu suradnju i utjecaj.

Kao mogući motiv tajnih izvora “Timesa” i “Posta”” nameće se potreba za brzim kadrovskim promjenama u afganistankoj administraciji. Mržnja naspram Karzaijeve administracije široko raširena u narodu često se spominje kao glavni uzrok podrške talibanskom pokretu otpora, i sve većem broju poginulih koalicionih vojnika. Tokom zadnjeg vikenda sedam američkih vojnika je ubijeno, tokom ove godine ubijeno je ukupno 309 američkih vojnika, samo devet manje nego za čitavu prošlu godinu.

U izvještaju o situaciji u Kandaharu koji je objavio Institut za proučavanje rata, stoji da „ populacija vladine institucije smatra predatorskim i neligitmnim, koje brane interesa lokalnih moćnika, al ne i naroda“.

Kandaharom i okolinom u suštini vlada jedan čovjek, polubrat predsjednika Karzaija, Ahmed Vali Karzai, koga je “Times” ranije ove godine predstavio kao glavnog čovjeka najunosnijeg afanistanskog biznisa, biznisa proizvodnje i transporta droge. I vjernog saradnika CIA-e, čija je milicija obavljala prljave poslove u zemlji za istomeinu agenciju.
A Karzaijev stariji brat, Mahmud, koji ima i američko državljanstvo, u veoma kratkom roku postao je najbogatiji čovjek u zemlji.

Sve gore spomenuto jako dobro oslikava svu ciničnost američke propagande kojom se opravdava ovaj rat. Potkupljive sitne duše koje primaju mito od okupatora, koje pljačkaju zemlju, potretirani su kao budućnost demokratskog Afganistana. Afganistanci koji se bore protiv okupacije, za slobodu zemlje, označeni su teroristima, ubijani na svakom mjestu i progonjeni od strane 150.000 stranih trupa.

IslamBosna.ba

By teha5

Leave a Reply