Zametanje tragova u slučaju Estemirove
U Čečeniji se sve glasnije čuju revoltirani glasovi da godinu dana nakon ubistva aktivistkinje za odbranu ljudskih prava Natalije Estemirove tužilaštvo ignoriše glavne tragove u zvaničnoj istrazi.
U četvrtak se navršava godinu dana od ubistva poznate ruske novinarke i aktivistkinje Natalije Estemirove, koja je kidnapovana 15 jula izvan svog doma u Čečeniji, upucana nekoliko puta i bačena u polje susjedne Ingušetije. Njene kolege kažu da istražitelji u posljednjih godinu dana nisu uspjeli da ispitaju ključne svjedoke i da su odbili da uzmu DNK uzorke od osumnjičenih kako bi ih uporedili sa ljudskim materijalom pronađenim na tijelu ubijene aktivistkinje.
„Istraga je počela obećavajuće, skupljanjem važnih tragova, ali je potom zamrznuta“ – kaže za Guardian Elena Milašina, novinarka lista Novaja Gazeta, koja je poznavala Estemirovu i pratila tok istrage.
Estemirova (51) je u vrijeme svoje smrti živjela i radila u čečenskoj prijestonici Grozniju. Ratni okršaji punog inteziteta između separatista i federalnih trupa završili su se 2001. godine, ali su se sukobi slabijeg inteziteta islamskih pobunjenika i promoskovskih snaga nastavili. Ubijena aktivistkinja je istraživala nekažnjene zločine na obje strane a specijalizovala se u bilježenju i otkrivanju nedjela pripadnika snaga pod kontrolom proruskog predsjednika Ramzana Kadirova, koji je često pokušavao da se razračuna sa gerilcima ciljajući njihove porodice.
Kadirov, koji je Estemirovu nazvao „ženom bez časti i srama“ nedugo nakon njene smrti, je žestoko negirao učešće u njenoj likvidaciji. Tužilaštvo sada tvrdi da su riješili njeno ubistvo, nalazeći da je ubica pobunjenik Alkhazur Bašajev iz sela Šalazi u centralnoj Čečeniji. On je, po navodima čečenskih vlasti, bio ljut zbog izvještaja Estemirove o njegovoj naoružanoj grupi za ruski Memorijal, organizaciju za odbranu ljudskih prava na čijem je čelu bila u Grozniju.
Istražitelji su ranije ove godine objavili da su pronašli automobil islamskog gerilca koji odgovorava opisu svjedoka a unutar vozila pištolj kojim je aktivistkinja ubijena, dio odgovarajućeg prigušivača a potom i vlasnika kola, koji tvrdi da ih je prodao upravo Bašajevu. On, međutim, ne može biti ispitan jer je ubijen u sukobu sa snagama bezbjednosti prošle jeseni. Mnogi koji prate ovaj slučaj smatraju da se tu radi o klasičnom zametanju tragova. Oni tvrde da je Estemirova ubijena zbog izvještaja o bezbjedonosnim službama, posebno onih napisanih nekoliko dana pred samu njenu smrt.
U jednom izveštaju Estemirova opisuje kako je 7. jula jedan policajac regiona Kurčalov javno ubio Rizvana Albekova, nenaoružanog čovjeka osumnjičenog da je pomagao pobunjenicima.
„Natalija se borila sa svojim ubicama jer su istražitelji pronašli DNK uzorke tri čoveka ispod njenih noktiju“ – kaže Milašina. „Zašto se ne uzmu uzorci policajaca uz Kurčalova za uporedne studije“. Kritičari ističu i druge nelogičnosti vezane za ovaj slučaj – Estemirova nikada nije posjetila selo Šalazi i nije pisala o Bašajevu a istražitelji još nisu ispitali ni jednog svjedoka njenog kidnapovanja u Grozniju. Oleg Orlov, šef organizacije Memorijal, kaže da istražitelji moraju tražiti ubice Estemirove među onima čije je zločine otkrila.
e-novine