Slučaj ‘Djeca za keš’
Američki sudija Michael Conahan je priznao da je učestvovao u velikoj aferi i primao mito od privatnih zatvora.
On i njegov kolega su slali maloljetnike u komercijalne zatvore zbog beznačajnih prijestupa i to naplaćivali.
Slučaj koji je pijre dvije godine u SAD postao poznat kao „Djeca za keš“ konačno bi mogao da dobije svoj epilog. Optužnica je teretila bivšeg sudiju Michael Conahana (58) da je kao predsjedavajući sudija ukinuo okružni zatvor za maloljetnike, a njegovog kolegu Mark Ciavarella (60) da je sistematski slao maloljetne osuđenike u privatne zatvore od čijih vlasnika su obojica sudija dobila novac. Conahan je priznao dJelo zbog kojeg može biti osuđen na 20 godina zatvora, dok Ciavarella tvrdi da je nevin.
Privatni zatvori – surova štednja
Privatni zatvori u SAD postoje od polovine 19. vijeka, ali tada su to bili radni logori u kojima su osuđenici radili za privatne gazde, angažovane za javne radove. Nagli rast broja osuđenika tokom 1980-ih godina, većinom zbog državnog „rata protiv droge“ u SAD, doveo je do pretrpanosti državnih zatvora u čemu je privatni biznis vidieo priliku za zaradu. Prvi savremeni privatni zatvori su nastali u SAD 1984. godine, a sada ih ima više od 260, kapaciteta 130.000 ljudi.
Ciavarella je baš pretjerivao: često je „rutinski zadržavao djecu u pritvoru“, odbijajući da im odobri pravnog savjetnika, naveli su advokati maloljetnika. Neka djeca su osuđena na zatvor zbog krađe sitniša iz automobila ili zato što nisu došla da svijedoče kada ih je sud pozvao. Vrhovni sud je prošle godine poništio Ciavareline presude protiv hiljada maloljetnika, donijete između 2003. i 2008. godine, jer sudija nije poštovao ustavna prava maloljetnika. Dvojica sudija su uzela oko 2,6 miliona dolara mita od vlasnika zatvora.
Državni rashodi po jednom kažnjeniku u privatnim zatvorima su do 25 odsto manji od rashoda u državnim zatvorima. Kritičari kažu da se ušteda u privatnim zatvorima postiže uskraćivanjem aktivnosti zatvorenicima, a štedi se i na hrani.
Beta/IslamBosna.ba