‘Putevi Arabije’
IslamBosna.ba- Po prvi put, prošlost Saudijske Arabije je tema izložbe u muzeju Louvre u Parizu, prikazujući na taj način djela koja nikad do sada nisu izašla iz Saudijske Arabije.
Izložba koja je otvorena u srijedu, obuhvata radove koji nikada do sada nisu viđeni na Zapadu, kao ni u većem dijelu Saudijske Arabije, izjavila je Beatrice Andre-Salvani, direktorica Odjela antike Bliskog Istoka pri muzeju Louvre.
Kao produkt sporazuma iz 2004. godine između muzeja Louvre i Saudijske komisije za turizam i antiku, postavljena je izložba u srcu Louvrea koja će predstaviti oko 320 predmeta od čega se dvije trećine odnose na rođenje islama u ranom sedmom vijeku.
Izložba nosi naziv “Putevi Arabije, arheologija i historija Kraljevine Saudijske Arabije”, i u ponedjeljak ju je trebao inaugurisati kralj Abdullah, ali njegova posjeta Parizu je odgođena.
Prvi plod postignutog sporazuma, bila je izložbe 2006. godine gdje su remek-djela islamske umjetnosti iz Louvrea predstavljena u Nacionalnom muzeju u Rijadu, koju su otvorili kralj Abdullah i tadašnji francuski predsjednik Jacques Chirac.
Već nekoliko godina, saudijska kraljevska porodica pokazuje zainteresiranost prestižnom muzeju u Parizu. Izgradnja novih hala posvećenih islamskoj umjetnosti dijelom je financirao (sa 17 miliona eura) saudijski princ El-Velid Ben Talal.
Radovi, koji će biti izloženi do 27.09.2010. godine, dolaze uglavnom iz zbirke Nacionalnog muzeja u Rijadu, Arheološkog muzeja na Univerzitetu kralja Sauda i drugih regionalnih muzeja.
“Oni otkrivaju dijelove malo poznate blistave prošlosti, prosperitetnog arapskog svijeta kojeg su sada postupno otkrili arheolozi”, stoji na internet stranici muzeja Louvre.
Jedan od eksponata predstavlja pješčani kip malog čovjeka iz četvrtog vijeka p.n.e koji se prikazuje po prvi put. Glava je lagano naslonjena na jednu stranu, izražavajući bol ili tugu. “Ja ga zovem čovjek patnje“, rekao je Andre Salvini, jedan od kustosa izložbe.
Nekoliko pješčanih kipova u crvenom očito predstavljaju vladare drevne arapske kraljevine Lihyan, koja je igrala važnu ulogu u karavanskoj trgovini.
Većina arheoloških eksponata također je pronađena na istoku Saudijske Arabije, poput bogate grobnice jedne djevojčice, koja datira iz prvog vijeka n.e., sa zlatnom maskom, nakitom i dijelom ukrašenog pogrebnog kreveta.
Izložba, koja također ističe ulogu ove zemlje kao kolijevke islama, prikazuje pozlaćena vrata Kabe, koja su darovana Mekki od strane osmanlijskog vladara u 17. vijeku. Vrata su zamijenjena 1940.godine i ostala su u vlasništu muzeja u Rijadu.
Završni dio izložbe posvećen je kralju Abdulazizu (1876-1953), poznatom kao Ibn Saud, utemeljitelju Kraljevine Saudijske Arabije. Njegov zimski kaput i mač su također izloženi.
IslamBosna.ba