Nakon što su povećali plate: Zastupnici na ‘zasluženom’ kolektivnom godišnjem odmoru

0

Za nešto više od sedam dana zastupnici Parlamenta FBiH će na kolektivni godišnji odmor. Svako na svoju stranu. Povećenje plata za koje su nedavno izborili, hiljade maraka za nerad i sjedenje u ugodnim foteljama, bit će im dobra podloga za odmore u godini punoj turbulencija i teške ekonomske krize.

Na odmor su se odlučili čak i oni zastupnici koji za četiri godine mandata nijednom nisu izašli za govornicu, dok su se neki za četiri godine, pojavili u Parlamentu svega dva puta!

Godinama besprimjetna Alma Čardžić, zastupnica NS Radom za Boljitak u Parlamentu FBiH, kaže za "San" da će ove godine odmarati na Pelješcu.

”Najvjerovatnije da će biti tako. No, još ću dobro razmisiti. Godišnji odmor čekam kako bi završila rad na novom albumu, tako da će od toga sve i zavisiti. Međutim, prošle godine sam bila na Pelješcu, tako da vjerujem da ću i ove godine nekoliko dana provesti na Pelješcu”, kaže Čardžić.

Apsolutni rekorder u neopravdanim izostancima profesionalnih zastupnika Magdalena Šagolj, zastupnica Kluba hrvatskih zastupnika HSS-HSP-HNZ-HZHB, koja se jučer na iznenađenje mnogih konačno pojavila na sjednici, također razmišlja o odmoru.

”Sigurno da neću ostati kući. Planiram sa porodicom negdje otići u Hrvatsku, ali još ništa nisam isplanirala. Kući imam dvoje male djece, tako da sve zavisi i od njih, ali i od muža. Međutim, godišnji i služi da se čovjek odmori, tako da će tako i biti”, kaže Šagolj.

Jedna od onih koja će godišnji provesti u Sarajevu je zastupnica SBiH Amila Alikadić-Husović. Tvrdi za "San" da je predostojeći period rezervisan za ramazan.

”Neću nigdje. Ove godine ostajem u Sarajevu. Imam nekih obaveza i ne mogu. I u Sarajevu je lijepo ako si sa pravim ljudima. Uostalom, bliži se ramazan, tako da ne priliči za ramazan ići na odmor i na kupanje”, kaže ona.

Nermina Kapetanović, zastupnica SDA, također kaže da neće ići na godišnji.

”Skoro pet godina nisam bila na godišnjem, tako da neću ni ove godine. Meni je svaki dan radni. Osim toga, očekuje nas i izborna kampanja i treba se dobro pripremiti. Međutim, da se mene pita, ja bih zabranila svim zastupnicima godišnje odmore, jer je ostalo dosta nedovršenog posla. Sa kolektivnim godišnjim, izgubit ćemo puno toga”, ističe Kapetanović. Njen stranački kolega Irfan Ajanović, tvrdi da nije planirao odmor, ali će ipak otići u Drvenik.

”Čovjeku je potrebno da se malo isključi iz svega, da malo zaboravi na ova lica, ali i da napuni akumulatore za predstojeći period koji je pred nama”, kaže Ajanović.

Premijer FBiH Mustafa Mujezinović na pitanje ”Sana” hoće li i gdje na godišnji odmor, jasno je dao do znanja da neće ići nigdje. I dok se Mujezinović odlučio ljeto provesti u Sarajevu, brojni ministri u Vladi, kako saznaje ”San” već su davno razgulili na odmore. Vjekoslav Bevanda, ministar finansija, Nail Šećkanović, ministar prometa i komunikcija, te Zahid Crnkić, ministar za boračka pitanja već su na odmoru.

24sata

Leave a Reply