Iz Kosovske priče Dodik profitira na tri fronta
Premda je izjavio kako neće ući u avanturu proglašenja nezavisnosti Republike Srpske, premijer manjeg bh. entiteta Milorad Dodik ipak će umnogome založiti ovaj entitet za interese Srbije na Kosovu, ali novu realnost u vezi Kosova prventsveno iskoristiti za lične probitke.
Nakon što je Međunarodni sud pravde donio savjetodavno mišljenje u kojem kaže da proglašenje nezavisnosti Kosova nije čin koji je povrijedio međunarodno pravo, Srbiji ucjenjivanje “prekodrinskim” Srbima opet ostaje, možda i jedini, vanjsko-politički adut. Sličnu politiku svojedobno je vodio Slobodan Milošević, ali ona se Srbiji, a posebice Srbima u pojedinim dijelovima BiH i Hrvatske obila o glavu.
Istini za volju, zvaničnici RS-a su puno umjereniji u reakcijama nego se to očekivalo. Predsjednik RS Rajko Kuzmanović svojim je izjavama čak realtivizirao odluku ovoga suda. Međutim, Dodik će po nalogu Srbije, ali i iz vlastitga računa ponovo zajahati na “kosovskom mitu”. Dodik ima nekoliko bitnih razloga zbog kojih će se ovim pitanjem baviti svih narednih mjeseci. Kao prvo, on će pokušati ići na ruku Srbiji čime će zadobiti dodatno povjerenje Borisa Tadića, a nije nemoguće da će se srpski predsjednik uključiti u kampanju za predstojeće izbore na strani Dodikovog SNSD-a.
Upravo je kampanja za opće izbore drugi razlog zbog kojeg će Dodik potencirati kosovsku priču i povezivati je sa BiH i entitetom Republika Srpska. Kako će generalna skupština UN-a o ovom pitanju ponovno raspravljati 15. septrembra ove godine, u jeku predizborne kampanje u našoj zemlji, posve je jasno da će Dodik Kosovo izvući kao i izborni adut. I treći bitni razlog zbog kojeg će Milorad Dodik inzistirati na ovom pitanju jeste jačanje entitetskih institucija i daljnje slabljenje državnih institucija BiH.
Naime, čelnik SNSD-a već je posalo poruku javnosti u kojoj je naveo da će nakon odluke MSP-a o Kosovu Republika Srpska inzistirati na isključivoj primjeni Daytonskoga sporazuma i zatražiti da se stanje u BiH vrati na stanje iz 1996. godine kada se, prema Dodiku, poštovalo izvorno slovo Daytona. Podsjetimo da je tada BiH imala samo tri ministarstva na državnoj razini, nije imala zajedničku valutu, vojsku, poresku politiku itd. Iz navednoga su vidljivi probitci koje Dodik za RS očekuje.
Da zaključimo, jasno je da Dodik u priči o Kosovu vidi priliku za poboljšanje odnosa sa Srbijom, rast izbornoga rejtinga SNSD-a te prliku za ucjenjivanje Kosovom međunarodne zajednice s ciljem daljneg podržavljenja RS-a.
Vijesti.ba